120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: KAROL MIKLOŠ

Karol Mikloš začal koketovať s hudbou začiatkom deväťdesiatych rokov vo viacerých projektoch a neskôr vystupoval ako sólista.


Karol Mikloš ako sólový spevák pôsobí na hudobnej scéne od roku 1993. Jeho prvé skladby vyšli na CD kompiláciách vydavateľstva Gregor Agency – G.A. Records, ktoré sa v tom čase zameriavalo na podporu mladej slovenskej scény. V roku 1997 mu na tejto značke vyšiel tiež debutový album „The Same Mist Here“, ktorý produkoval Laco Lučenič. Jeho piesne boli ovplyvnené britskou indie scénou, čo bol na domácej scéne vtedy revolučný krok.

Vďaka prvému titulu si Karol vyslúžil nomináciu na „Objav roka“ v cenách hudobnej akadémie (ZAI), predchodcom neskoršej ceny Aurel. Len veľmi tesne si ju napokon odniesla Jana Kirschner, ktorá o rok neskôr debutovala so svojim bezmenným albumom. Laco Lučenič si vďaka Karolovmu albumu napokon odniesol cenu „Producent roka“. Samostatný singel Tomorrow sa v rokoch 1997-1998 dostal do hranosti rádia Ragtime a niektorých komerčných rádiových staníc..

Na druhom albume Vis-á-Vis (Millenium Records 2002) sa prvýkrát objavili i slovensky spievané skladby a koketovanie s elektronickými zvukmi. Neskôr bol za tento titul odmenený nomináciou v cenách IFPI Aurel v kategórii Spevák roka.

V roku 2008 už s novou skupinou vydal album The Past Of The Future (2008, Deadred / Starcastic), na ktorom pokračoval v kombinácii živého zvuku a elektronickej hudby. Po neskoršej dlhšej odmlke, počas ktorej sa pripomenul len skladbou Life Is a Full-Time Job na výročnej kompilácii Ten Deadred (2011, Deadred/Starcastic) a zároveň vo filme „O mladých rodičoch 2“, začal v roku 2015 pracovať na nových piesňach.

Výsledkom neskoršieho snaženia boli single One Life More or Less a Poison a vydanie Poisoned EP, ktoré uzrelo svetlo sveta vo februári 2017. V roku 2022 mu vyšiel ešte výborný album This Side of Town s anglickými textami a v súčasnosti pripravuje svoju prvý album v slovenčine, ktorý vyjde v septembri tohoto roku.

Karol sa popri komponovaní vlastných skladieb venuje tiež práci v nahrávacom štúdiu a anglickým prekladom. Má dobrý prehľad v hudbe a do svojho hudobného setu namiešal obľúbené skladby z rôznych období. Jeho najnovší hudobný výber sme pre vás pripravili na streamovacích službách.

Róbert Gregor (foto: NMR)

Predchádzajúci článokLASS: HUDBA BEZ HRANÍC
Ďalší článokNANCY VIEIRA: POCTA KAPVERDSKÉMU ĽUDU