120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: ĽUBOSLAV PETRUŠKA

Ľuboslav Petruška sa narodil v Prešove, kde dodnes žije. Vyrastal v rodine, v ktorej počúvanie hudby bolo každodennou záležitosťou, a preto hudbu vnímal od skorého veku. Dôsledky, ktoré to v ňom zanechalo sú evidentné. Na hudobné nástroje sa učil hrať od detstva najmä ako samouk. Otec ho najprv naučil hrať na gitaru ľudové piesne a neskôr sa pokúšal interpretovať vtedy dostupnú populárnu hudbu. V prvých kapelách, častokrát s oveľa staršími spoluhráčmi, hral už ako desaťročný. Prvá recenzia nahrávky, v ktorej spieval, vyšla vtedy v renomovanom československom časopise. Vychválila ho, avšak nie ako speváka, ale ako speváčku, keďže v tom čase práve mutoval. Jeho detské mediálne úspechy by sa dali prirovnať k príbehom typu Macaulay Culkin.

V súčasnosti je Ľuboslav stálym členom kapiel Satin Lead, Chiki liki tu-a a Korben Dallas, no občas sa venuje aj vedľajším projektom, za ktoré spomenieme napríklad skupinu Úzka krajina. Okrem toho príležitostne tvorí hudbu do divadelných predstavení (Prešovské národné divadlo, Bábkové divadlo Žilina).

Playlist, ktorý zostavil pre naše rádio je prierezom všetkého, čo by s našimi poslucháčmi rád zdieľal. Bohužiaľ, keďže ide len o dvojhodinovku, tak realizácia kompletného maratónu nie je možná. Keďže je Ľuboslav priveľmi „oldschoolový“, tak priznáva, že do dnešného dňa neprišiel na chuť k počúvaniu cudzích playlistov, pozostávajúcich z piesní rôznych autorov a interpretov. Podľa jeho názoru, takýto druh playlistu by mal byť „ušitý na mieru“ každému poslucháčovi osobitne, presne podľa toho, v akej životnej situácii sa nachádza, akú hudbu má rád, či rozumie cudzím jazykom atď. Preto berte jeho hudobný výber len ako orientačný. Je poskladaný z množstva hudby, ktorú má rád a ktorá ho v určitom životnom období z akýchkoľvek príčin oslovila natoľko, že sa stala jeho neoddeliteľnou súčasťou. K tomu si ešte domyslite, že ste na vašom prehrávači zabudli vypnúť tlačítko pre náhodné prehrávanie a môžete sa ponoriť do počúvania. Štartujeme dnes o 20-tej hodine a od 5.6. 2019 nájdete tento program medzi našimi podcastami.

Bibiána Grebeňová Šedivá (foto: Ľuboslav Petruška)

Playlist programu:

1. LITTLE WALTER- DEAD PRESIDENTS
2. ROBERT JOHNSON- 32-20 BLUES
3. FLEETWOOD MAC WITH PETER GREEN- ALBATROS
4. AC/DC- UP TO MY NECK
5. IAN DURY AND THE BLOCKHEADS- BLACKMAIL MAN
6. THE DAMNED- NEAT NEAT NEAT
7. THE RAMONES- 53RD AND 3RD
8. NEW YORK DOLLS- CHATTERBOX
9. JOHNNY THUNDERS AND THE HEARTBREAKERS- GOIN´ STEADY
10. THE SEX PISTOLS- BODIES
11. IGGY POP- NEW VALUES
12. THE STOOGES- NOW I WANNA BE YOUR DOG
13. MC5- SISTER ANNE
14. ALICE COOPER- I´M EIGHTEEN
15. KING CRIMSON- HAPPY WITH WHAT YOU HAVE TO BE HAPPY WITH
16. THE DOORS- BEEN DOWN SO LONG
17. THE BLACK CROWES- GOOD BYE BLUE EYES
18. THE BLACK SABBATH- SOLITUDE
19. CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL- HEARD IT THROUGH A GRAPE WINE
20. BECK- WAVE
21. BETTY DAVIS- GAME IS MY MIDDLE NAME
22. LED ZEPPELIN- COMMUNICATION BREAKDOWN
23. CHUCK BERRY- NADINE
24. THE WHO- WHISKEY MAN
25. THE FACES- YOU´RE SO RUDE
26. THE ROLING STONES- HOW CAN I STOP
27. RIVAL SONS- JORDAN
28. SANTANA- BLACK MAGIC WOMAN
29. MAD SEASON- LIFELESS DEAD
30. SOUNDGARDEN- MAILMAN
31. KULA SHAKER- RUBY
32. PRIMUS- OVER THE FALLS
33. THE BEATLES- I´M LOOKING THROUGH YOU
34. DEEP PURPLE- LALENA
35. JOHN MAYALL AND THE BLUESBREAKERS WITH ERIC CLAPTON- HIDEAWAY
36. WILCO- EITHER WAY

Vypočujte si program tu: