Roman Kozák pochádza zo Stropkova a má rusínsko-zemplínske korene. V Bratislave vyštudoval Filozofickú Fakultu Univerzity Komenského so zameraním na andragogiku a konzervatórium, na ktorom sa učil hru na bicie nástroje. Hudba má v jeho živote významné postavenie.
O hudbu sa začal Roman viac zaujímať už vo svojich trinástich rokoch. Hral v rockových skupinách ZSNVC, Krematórium, Acceptor, Perzekutor, písal texty, komponoval a organizoval kultúrne rôzne podujatia. Zároveň hrával v zábavových regionálnych skupinách a s kamarátom vydával prvý slovenský „heavy metalový“ časopis s názvom Baranidlo.
Na strednej škole v Michalovciach, popri intenzívnom cvičení hry na bicie nástroje, usporiadal svoj prvý festival s názvom Hudobné pohľady. Po príchode do Bratislavy založil hudobné vydavateľstvo a organizoval viaceré hudobné podujatia.
Roman počas kariéry spolupracoval aj so skupinami Ostankino, Narodeniny, s Jarom Filipom ml., DNO (čo bola recesistická kapela s textami väčšinou o sexe), Humidor. Hosťoval v flamenco skupine Remedios, v kapele Heaven‘ Shore, hrával s rôznymi country skupinami a s kapelou Keltieg nahral skladbu pre Hex a Luar na Lubre (Španielsko). So skupinou Banda nahral prvé dva albumy.
V roku 1997 sa začal zaujímať o keltskú hudbu, world a roots music
Hral aj v gotickej skupine A Stranger a reggae s Thierrym Ebamom v kapelách Caribic a Thierry And Friends. Nahral hudbu do filmu „Krajinka“ Vladimíra Godára a s Bandou skladbu do filmu Mareka Ťapáka „Tanec medzi črepinami“.
V roku 1997 sa zoznámil s Frédéricom Jacqom (čo je Bretónsky Francúz žijúci na Slovensku), s ktorým v rovnakom roku založil skupinu Keltieg
So skupinou Keltieg koncertoval na najväčšom festivale keltskej hudby vo Francúzsku s názvom Lorient Interceltic Festival. Hral na djembe a perkusie, od roku 1998 ako prvý samouk na Slovensku aj na bodhran (írsky bubon). Neskôr sa učil „Kerry style“ – techniku hry s využitím oboch koncov paličky tzv. tipperu. Osvojil si viacero techník, rozšíril zbierku nástrojov a ich využitia o množstvo tzv. „frame drums“, ďalších perkusií a bubnov.
Dlhodobo pôsobil ako lektor na rôznych workshopoch
Po skúsenostiach z nahrávania a z koncertov doma i v zahraničí v programe po boku špičiek keltskej hudby ako Luar Na Lubre, Corquieu, Flook, Hevia, Salsa Celtica, Capercaille, Hendingarna, John Mc Sherry si chcel hru na bodhran ešte viac osvojiť doplňujúcimi workshopmi od najrešpektovanejších hráčov na tento hudobný nástroj. V rokoch 2005-2013 viedol lekcie na Bernard´s Summer Irish school v Prahe. Priebežne organizoval príležitostné workshopy a inštruktáže pre deti aj dospelých.
V rokoch 2001-2005 organizoval festival Beltine
Tento festival sa konal pri Bratislave, na Červenom kameni a v Revištskom Podzámčí. Vystúpili na ňom významní predstavitelia keltskej hudby z domova i zo zahraničia.
Roman je aj vyštudovaný pivovarský sládek a jeho veľkou vášňou je pivo
Popritom sa venuje predaju nehnuteľností a poradenstvu. Prostredníctvom vlastných občianskych združení sa angažuje v rozvoji práv detí a znevýhodnených rodičov, rozvoju komunít sebestačnosti a ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva v Slovenskej republike. Má synčeka Arthura, ktorého nadovšetko miluje.
Do programu pre New Model Rádio vybral hudbu, ktorá formovala jeho vkus. Nájdete v ňom rock, folk, keltskú i ľudovú hudbu. Prajeme príjemné počúvanie.
Róbert Gregor
Vypočujte si program:
Playlist programu:
- Řetěz – 1415
- Arakain – Nesmíš to vzdát
- Ales Brichta -Jednou to pochopíš
- Kreyson – Nejde vrátit čas
- Citron – Píseň stracených
- Citron – Ocelové město
- Buty – Nad stádem koní
- Vlasta Rédl – EJ dudy moje
- Čechomor – Proměny
- Banda – Šmerc
- Keltieg – Jelene
- Keltieg – La Yument de Michao
- Dan Ar Braz – Borders of Salt
- Cappercailie – Coisich a ruin
- Mercedes Peon – Isue
- Luar Na Lubre – Hai un Paraiso
- Gilles Servat -Blanche Hermine
- Corquieu – Boriada
- Llan de Cubel – El Molin de Puirtu
- Pelageya – Kazak lichoy
- Undefined – Oysa, ty Oysa
- Bod Omylu – Hodinový hotel
- Vitacit – Vzhúru přes oceán
- Dun An Doras – Sixteen Come Next Sunday
- Brontosaři – Na kameni kámen
- Popovič/Hevier – Tanec medzi črepinami
- Klíč – Pohár a kalich
- Klíč – Omnia vincit amor
- Es Posthumus – Nara