120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: SAXANA SAPIETOVÁ

Saxana Sapietová, vlastným menom Michaela Šipeková, pochádza z Liptovského Mikuláša. Ak ste niekedy zažili skvelú párty s DJ-om a saxofonistkou, na 99% vám spríjemnila večer práve ona. Podobnú dámu so saxofónom „v ruke“ a zameraním na tanečné akcie na Slovensku nemáme. Jej hudobný záber je však oveľa širší.

Zuzana Sapietová

Ako štvorročná začala Michaela hrať na zobcovej flaute, pokračovala priečnou flautou a jej ukončením na ZUŠ, až sa napokon definitívne zamilovala do saxofónu, ktorý udal smer jej života. Ukončila šesťročné štúdium saxofónu na Žilinskom konzervatóriu a Akadémiu umení v Banskej Bystrici. Lásku k saxofónu šíri ďalej i svojou pedagogickou činnosťou.

Saxana je v hudbe tímový hráč, čomu nasvedčuje široké portfólio autorských i tímových spoluprác.

Autorsky sa podieľala na tvorbe v kapelách Živé sny, Offthepoint a AtypicNOW; bola súčasťou kapely Juraja Hnilicu. Klubovej elektronickej hudbe ako drum’n’bass, jungle, electro či techhouse sa oddala v kapele EarDrumKru. Improvizačnú hru na saxofón si užíva v žánroch ako funky, rock a pop s Oblastnými skutočnosťami, funky-house a vocal-house zasa hosťovaním v projekte FunkenGruven. Úzko spolupracuje s hudobno-rytmickým telesom Campana Batucada, ktoré je známe svojou strhujúcou bubeníckou show.

Za jeden z najväčších doterajších úspechov Saxana považuje svoje pôsobenie na IBIZE – na nikdy nekončiacich párties priamo na slnečných plážach a v non-stop otvorených baroch.

Michaelina vlastná „one woman live sax show“ predstavuje poriadnu dávku deep-house party hudby namixovanú DJ-om a jej živú, temperamentnú, dynamickú a euforickú hru na saxofón. Podľa jej vlastných slov „plné zžitie sa s elektronickou hudbou a prepojenie improvizačných zručností s DJ-ským svetom najvýraznejšie ovplyvnil DJ Carlo“.

Saxana Sapietová je na Slovensku známa aj kvôli diagnóze cystická fibróza.

Na základe vlastných (pre ďalších pacientov inšpiratívnych) pozitívnych výsledkov práce na sebe vytvorila platformu na túto tému – i s odbornou garanciou. S poradenstvom, radami, osobnými skúsenosťami pri liečbe, rehabilitácii, inhalaciách, pri výbere aktivít či už športových alebo iných. Nachádza sa tu: https://cfnaplnyplyn.webnode.sk/. Aktuálne vytvorila karty s dychovými cvičeniami pre deti od 3 rokov, nazvala ich Dýchaj a hraj sa.

Vo voľnom čase sa Michaela najradšej venuje deťom: pri tvorbe detských táborov, škôl v prírode, zážitkových kurzov atď.

Počas štúdia sociálnej pedagogiky na druhej VŠ sa venovala najmä voľnočasovej pedagogike, profesne sa ňou zaoberá viac ako 15 rokov. Avšak najviac jej učarovala zážitková pedagogika, ktorej sa oddala naplno. Považuje ju za jedinečný spôsob vzdelávania, pri ktorom sa pomocou osobného zážitku a nadobudnutej skúsenosti jednotlivec učí, hrá, vzdeláva aj vychováva.

Saxana Sapietová do programu 120 minút vybrala prierez svojej najobľúbenejšej hudby, ktorá ju ovplyvnila. 

Jej autorský playlist si môžete v New Model Rádiu vypočuť dnes od 20:00 hod., od zajtra ho nájdete medzi našimi podcastami.
Želáme vám príjemné počúvanie.

Bibiána Grebeňová-Šedivá (foto: archív Saxana Sapietová)

Playlist programu:

 1. Prince- Purple Rain
 2. Jana Kratochvílová- Trajler bx 60
 3. Korben Dallas- Beh
 4. Florence + The Machine- Spectrum
 5. IMT Smile- Kríza
 6. Sohn- Conrad
 7. Honza Nedved- Ptáčata
 8. Orchester Jeana Valjeana (OVJ)- Donďa
 9. Dan Bárta- Etnika et Nikola
 10. Justin Timberlake- Say something
 11. Roman Dragoun- Stín mý Krve
 12. Lucie- troubit na trumpety by se nám líbilo
 13. LP- Muddy Waters
 14. AMO- Femme Fatale feat Juraj Benetin
 15. Scary Pockets- Crazy ( cover Gnarls Berkley)
 16. Klangkarusell- Sonnentanzt feat Will Heard
 17. MEUTE – You and Me
 18. Adam Ďurica- Príď už 1
 19. Richard Muller – Milovanie v Daždi Live
 20. Moloko- The Time is Now
 21. Zuzana Mikulcová- Strácam
 22. Max Milner- I’m Mad- LIVE at Dean St.
 23. ZAZ- La fée
 24. NOHA- No Es Perfecta
 25. MIchael Jackson edit- Get Lucky
 26. David Koller -Nic neni na stalo
 27. Tash Sultana- Jungle
 28. Rudimental- Waiting All Night feat Ella Eyre

Vypočujte si program tu: