15 POĽSKÝCH ALBUMOV ROKA 2018, KTORÉ BY STE MALI SPOZNAŤ

Poľská hudba 2018Máte informácie čo sa deje v susednom Poľsku? Pravdepodobne nie. My sme museli vynaložiť nemalé úsilie, aby sme základné informácie o tamojšom hudobnom dianí získali. Dnes 38 miliónový národ s hudobnou históriou, v ktorej svietia mená ako Chopin, Penderecki, Górecki, Lutosławski, sa predsa nemohol po roku 1989 vypariť. To len väčšina našich rozhlasových staníc prestala novú poľskú hudbu prezentovať. Poliaci sa môžu pochváliť gigantickým hudobným festivalom Przystanek Woodstock. V roku 2011 mal rekordnú návštevnosť s počtom 700 000!  Jeho organizátor Jerzy Owsiak však nedávno oznámil, že z právnych dôvodov nemôže byť naďalej používané v názve slovo „Woodstock“. Festival bude používať názov Pol’and’Rock Festival. A nejaké zaujímavé mená poľských umelcov a skupín? Je ich veľa. Dá sa povedať, že poľská scéna je obrovská a pestrá. U nás bola kedysi známa jazzom, metalom, no Poliaci sú výnimoční najmä v oblasti alternatívnej hudby, folku a world music.

Pop, rock, punk, jazz, alternatíva, ambient a rôzna experimentálna hudba, to sú napríklad pojmy ako Riverside, Lao Che, Czesław Śpiewa, Daniel Spaleniak, Maria Peszek, Muchy, Anna Maria Jopek, Brodka, Domowe Melodie,  Mikromusic, Kari Amirian (spolupracovala s Röyksopp), Nagrobki, New Rome, Me And That Man, Stefan Wesolowski, Bluszcz, Saagara,19 Wiosen, Natalia Moskal, Emiter, TeChytrze, Lutto Lento, Romantic Fellas.

Poľský folk a world music zaznamenali výrazné úspechy obzvlášť po vydaní albumu Kayah i Bregović (1999) z ktorého sa stal jeden z najväčších bestsellerov v celej histórii poľského hudobného priemyslu. Po ňom nasledovali ľahkí zábavní Golec uOrkiestra a potom už pokračoval neprerušený príval ďalších interesantných kapiel a hudobníkov – Trebunie-Tutki&Twinkle Brothers, Kroke, Brathanki, Kapela ze wsi Warszawa, Orkiestra Św. Mikołaja, Maria Pomianowska, Yerba Mater, Transkapela, Beltaine, Dikanda, Mosaic, Čači Vorba, Village Kollektiv, Dagadana, Żywiołak. Z mladších nádejí treba spomenúť pojmy Future Folk, Adam Strug, Tęgie Chłopy, Cicha & Pałyga alebo folklórne punkovú kapelu Hańba!, ktorá na seba púta značnú pozornosť v úlohe svedomia Poliakov. 

Najzaujímavejšie poľské albumy roku 2018 sme konzultovali s tromi hudobnými špecialistami, ktorí sa poľskou hudbou profesionálne zaoberajú. Sú nimi Martyna Markowska, Ula Andruszko a Tony Duckworth. Týmto im ďakujeme za spoluprácu 🙂

 

Dawid Podsiadlo – Małomiasteczkowy

 

Basia Wrońska – Dom z ognia

 

Jazz Band Młynarski-Masecki – Noc w Wielkim Mieście

 

Noon – Algorytm

 

Riverside – Wasteland

 

Tęskno – Mi

 

Krzysztof Zalewski – Zalewski Śpiewa Niemena

 

Krzikopa – Krzikopa

 

Kroke & Urna – Ser

 

Debashish Bhattacharya, Wojtek Traczyk, Hubert Zemler – JOY! Guru

 

Naphta – Naphta and The Shamans

 

Bokka – Life On Planet B

 

Kapela Ze Wsi Warszawa – Re:akcja Mazowiecka

 

Nanook of the North – Nanook of the North

 

Tulia – Tulia

Róbert Gregor a Miroslav Potoček