THE ILLS ZVEREJNILI SQUAREVOUCHER – PRVÝ SINGEL A VIDEO Z NOVÉHO ALBUMU

The Ills - SquarevoucherFanúšikovia slovenskej skupiny The Ills sa už nevedia dočkať ich piateho albumu, ktorý vyjde už o mesiac, 19. februára 2019. Dnes kapela, ktorá je práve v holandskom Groningene na najväčšom európskom showcaseovom festivale Eurosonic, zverejnila prvú chuťovku – singel Squarevoucher.

Skladba dnes oficiálne vychádza na kapelovom Bandcampe a klip na Youtube, v najbližších dňoch bude dostupná aj na ostatných digitálnych platformách. Premiéru však mala už v pondelok na írskej rozhlasovej stanici RTÉ 2fm v prestížnej šou Dana Hegartyho. „Zvuky seizmických proporcií!“ napísal Dan o The Ills na sociálnych sieťach. „Už názov hovorí, kým sme sa pri tejto skladbe inšpirovali,“ odkazuje gitarista kapely Martin Iso Krajčír na kultový projekt Squarepusher britského producenta Toma Jenkinsona, ktorý práve 17. januára oslavuje narodeniny. „Keď prišiel čas na nahratie ďalšieho albumu, vedeli sme, že sa musíme posunúť ďalej. Predchádzajúci Ornamental or Mental bol úspešný, ale nechceli sme nahrať jeho pokračovanie. Vydali sme sa na novú cestu, Squarevoucher je jedným z jej výsledkov. Ľudia budú možno prekvapení,“ dodáva Iso.

The Ills 2018

Koncom minulého roku nakrútili The Ills aj videoklip. „V podstate to je náš  prvý regulárny videoklip so všetkým, čo k tomu patrí, takže sme si jeho nakrúcanie skutočne vychutnali,“ spokojne hodnotí bubeník Ľuboš Hodás. Klip sa pod taktovkou režisérky Anastasie Rudakovej nakrúcal v ateliéri A X S, v bratislavskom Bohema Bare a na Záhorí pri Malackách, na jeho tvorbe sa podieľali aj kameramani Michal Furda, Mitch Martinez a Radka Šišuláková, o strih sa postaral Iso. „Aňa sa presne trafila do atmosféry skladby, takže nakrúcanie išlo samo,“ dodáva Ľuboš. „Bola strašná zima a bolo to únavné utrpenie. Ale my sme si to poriadne užili, bol skvelý pocit na klipe robiť a potom ho aj vidieť.“

Album s tajomným názvom Disco Volante / Mt. Average vychádza už 19. februára 2019 na twin-labeli Deadred Records / Starcastic Records. Nové skladby The Ills po prvý raz odohrali na prebiehajúcom Eurosonicu a odozva publika bola nadšená. „Ako hovorí Iso, vydali sme sa na novú cestu. A nevieme sa dočkať!“ dopĺňa Ľuboš.

Mário Gešvantner (Foto: Tatiana Lehocká)