17 HIPPIES-ÁKOV A ICH MIŠUNG PRE HUDOBNÝCH GURMÁNOV

17 Hippies – Anatomy & Metamorphosis   (Hipster Records 2016)

17 Hippies - Anatomy & MetamorphosisMajú názov 17 Hippies, no s hudbou pôvodných hippies sixties veľa spoločného nemajú. Alebo? Žeby noví hippies už mali znieť takto? Aj to je možné, keďže pre hippies bola typická aj kultúrna pestrosť. Okrem toho, nie je ich sedemnásť a nikdy nebolo. Väčšinou dvanásť. I keď to je tiež pekná kopa – medzinárodná.  A je to počuť. Niektoré texty piesní majú anglické, niektoré nemecké, francúzske, španielske.

A čo hrajú? Mišung – mariachi, klezmer, šansón, tarantellu, americký folk, country, polku, cajun, balkánsky pop a folklór, valčík, tango, jazz. Vznikli v Berlíne. Preto je ich štýl nazývaný – Berlin style. Pôsobia v Nemecku. Už 20 rokov.  Práve oslavujú dvadsiate výročie svojej existencie. Pri tejto príležitosti im nedávno vyšiel kompilačný dvojalbum  Anatomy & Metamorphosis. Nemá slabé miesto. Keď sa vám bude hudobný štýl 17 Hippies páčiť, môžete po tomto dvojalbume smelo siahnuť.

17 Hippies

Samozrejme, nie je to „bašta“ pre ortodoxných rockerov, ani „elektronikov“.  Pravdepodobne  to bude hudba vhodná pre ľudí, ktorí sa cítia dobre pri filme Tančiareň (Le Bal / Réžia: Ettore Scola)  – pantomimickej prehliadke hudobných štýlov 20 storočia s gráciou, akú už dnes nevidno. Má to blízko ku kabaretu, má to fantáziu, romantiku, nostalgiu, emotívnosť + dobré pesničky. „Pohodičkové“ počúvanie.  (A v tých „vypaľovačkách “ od podlahy im  to perfektne šliape. Ťažko si „netrsnúť“ ).

Miroslav Potoček (foto: press)