ACID ARAB POZÝVAJÚ NA POSTPANDEMICKÚ PÁRTY

Francúzsko-arabská elektronická skupina Acid Arab vydala svoj tretí album „٣ (Trois)“. Vďaka prepracovanej produkcii a viacerým hosťujúcim spevákom je tento album príjemným spestrením aktuálnej hudobnej ponuky.

Acid Arab

Skupinu Acid Arab založili v roku 2012 francúzski producenti Guido Minisky a Hervé Carvalho. Neskôr sa kapela rozšírila o viacerých hudobníkov, ale rovnako dôležitá je na ich nahrávkach účasť rozmanitých hostí. Cieľom skupiny nie je vkladať orientálne prvky do západnej hudby, ale zlúčiť obe kultúry do nových unikátnych nahrávok.

Desať tanečných skladieb na tomto netrpezlivo očakávanom albume je doslova nabitých energiou. Piesne sú obohatené o hlasy ôsmich hosťujúcich vokalistov zo severnej Afriky, Sýrie a Turecka. Patria medzi nich Wael Alkak, Cem Yildiz, Ghizlane Melih, Khnafer Lazhar, Sofiane Saidi, Fella Soltana, Cheb Halim & Rachid Taha.

„Dávame si pozor, aby sme z albumu na album neopakovali identický vzorec,“ hovorí kapela. „K rozširovaniu konceptu nás poháňa samotný pracovný vzťah s hosťujúcimi umelcami.“

Alžírska gasba, anatolský trance, syntetický dabkeh, bionický raï… Acid Arab na svoj nový album zaradili široké spektrum štýlov, čím medzi nimi prelomili hranice. Po takmer desiatich rokoch strávených skúmaním rozmanitých druhov hudby prostredníctvom viacerých spoluprác a neustálych ciest po celom Stredomorí i mimo neho Acid Arab ešte viac rozširujú svoje hudobné teritóriá.


Prečo by sme mali počúvať Acid Arab?

Kapela na túto otázku nedávno odpovedala: „Pretože hudba môže byť spôsobom, ako sa otvoriť novým kultúram. A ak sa nimi necháte pohltiť, otvoríte sa novým stretnutiam, novým ľuďom, novým perspektívam a novým názorom. Hudba Acid Arab je kombináciou kultúr. Keby každý pristupoval k umeleckému dedičstvu iných tak ako my… keby každý dokázal vidieť za klišé a nenávisť, ktoré máme v sebe zakorenené vďaka našim mŕtvym predkom… všetci by sme si k sebe ľahšie našli ľudskú cestu. Kvôli tomu všetkému by ste mali prísť na náš koncert. A tiež si zatancovať.“

Pilotný singel k novému albumu s názvom „Leila“, so spevom a textom raï speváčky Sofiane Saidi, rozpráva o nemožnej láske medzi nešťastným prisťahovalcom a ženou zo severu Paríža. Filmový videoklip, ktorý režíroval Jordan I. Cardoso, pôsobí ako vizuálna báseň na polceste medzi realitou a fikciou. Predstavuje realitu života mladých ľudí, ktorí sú exulanti opustení spoločnosťou neustále hľadajúci únik. Fikciu stelesňuje postava Leily, záhadnej mladej ženy, ktorá sa objavuje, keď zapadá slnko a vychádza mesiac.

Róbert Gregor (foto: press Acid Arab)