ARCA UŽ ONEDLHO VYSTÚPI NA SLOVENSKU

Do line-upu festivalu Pohoda pribudlo ďalšie významné meno svetovej hudobnej scény. V júli sa na trenčianskom letisku predstaví svetoznáma hudobníčka a producentka Arca z Venezuely, ktorej koncert uzavrie program na festivalovom hlavnom pódiu.


Arca je jedna z najnadanejších umelkýň ostatných rokov, o čom svedčí aj to, že si ju Björk vybrala ako dvornú producentku a spolupracovníčku pre jej albumy „Vulnicura“ (2015) a „Utopia“ (2017). Zoznam skvelých umelkýň a umelcov, s ktorými spolupracovala, však nekončí len pri Björk. Má za sebou spolupráce aj s FKA Twigs, Kelela, Blood Orange, Frank Ocean, Sega Bodega aj Shygirl, ktorá tento rok taktiež vystúpi na Pohode. Jej hudobný rukopis ste mohli počuť aj vo viacerých remixoch, napríklad v „Rain On Me“ od Lady Gaga, ale má za sebou aj remixy pre Deftones, Laurie Anderson alebo Tirzah.

„Nechcem byť viazaná na jeden žáner,“ hovorí Arca. „Nechcem byť označená ako jedna vec.“

Jej tvorbu je ťažké zaradiť do jedného štýlu, keďže v nej môžete počuť IDM, experimental, industrial hip-hop, reggaeton, techno aj avant pop – jednoducho mix, ktorý je pre ňu typický.


Svojou tvorbou výrazne zaujala v roku 2012, keď vydala EP-čka „Stretch 1“ a „Stretch 2“. Nasledujúce albumy sú dnes už kultovými nahrávkami: „&&&&&“ (2013), „Xen“ (2014), „Mutant“ (2015), „Arca“ (2017), „KiCK i“ (2020) – nominovaný na Grammy v kategórii Najlepší tanečný/elektronický album a KiCK iii (2021), ktorý magazín Pitchfork označil ako „Best New Music“.

Na jej albumoch môžete počuť ďalších prizvaných interpretov: Sia, Planningtorock, Shygirl, Rosalía, SOPHIE, Boys Noize, Shirley Manson zo skupiny Garbage, Machinedrum, ale aj Björk.

Arca, pôvodom z venezuelského Caracasu a momentálne žijúca v Barcelone, búra mýty a predsudky nielen v hudbe, ale aj sexualite či orientácii. Sama sa definuje ako nebinárna trans žena.


„Neviem si predstaviť výstižnejší, dôležitejší a silnejší záver Pohody 2023 na hlavnom pódiu, ako koncert umelkyne Arca. Okrem veľkého umeleckého prínosu pre celý festival má toto potvrdenie aj podstatný symbolický význam a to zvlášť v situácii, v akej sa po teroristickom útoku na Zámockej ulici nachádza celé Slovensko. Arca bola prvou umelkyňou, ktorú som na rok 2023 oslovil, booking neprebiehal ľahko vzhľadom na veľký záujem o jej umenie nielen medzi hudobnými podujatiami. Som hrdý, že práve Arca ukončí tohtoročnú Pohodu,“ hovorí šéf festivalu Michal Kaščák.

Jozef Hámorský a NMR (foto: press)