AJ BARCELONA MÁ SVOJ GIPSY BALKAN ORCHESTRA

Barcelona Gipsy Balkan Orchestra (BGKO) je kapela z Barcelony existujúca od roku 2012.

Ako názov napovedá, kapela čerpá inšpirácie z viacerých hudobných oblastí. Dominuje medzi nimi hudba z Balkánu, klezmer, jazz manouche a rómska hudba. V niektorých piesňach počuť aj španielsku, latinsko-americkú, či hudbu Stredného východu.

Barcelona Gipsy Balkan Orchestra sú výsledkom inšpiratívnych hudobných stretnutí.

V roku 2015 ich opustil spoluzakladateľ, klarinetista Robindro Nikolic a od tohto obdobia rozšírili svoj hudobný záber.
Odvtedy chápu hudbu ako súbor hudobných tradícií a kultúr, ktoré prekračujú svoje geografické hranice a zároveň čerpajú z viacerých historických tradícií.

Nová etapa im umožnila koncertovať vo viac ako 35 krajinách sveta vrátane USA a Kanady a preniesla sa do rastúcej medzinárodnej spolupráce.

Kapela nedávno pribrala do svojich radov niekoľko členov.

Sú medzi nimi klarinetista menom Joaquín Sánchez Gil a huslista Oleksandra Soru. Konsolidáciou prispel aj Daniel Carbonell a druhý huslista Pere Nolasc Turu. Úlohu speváčky na seba nedávno zobrala pôvodom Talianka Margherita Abita, ktorá dodala skupine dávku vitálneho čerstvého vzduchu. Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra s ňou už absolvovali turné po Taliansku

Výsledkom posledných aktivít skupiny Barcelona Gipsy Balkan Orchestra je album „Nova Era“, ktorý obsahuje hneď niekoľko pôsobivých piesní. Kapela ostala verná svojmu pôvodu a zároveň skúma nové zvuky, experimentuje a učí sa.

NMR (foto: Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra)