AL DI MEOLA NA JAZZINCI V TRUTNOVE. NÁŠ EDDY PORTELLA MU BUDE HUDOBNÝM PARTNEROM!

Na festivale v českom Trutnove vystúpi o pár týždňov svetoznámy gitarista Al Di Meola. Už tento fakt je pre miestnych fanúšikov sviatkom, no my slováci máme o dôvod navyše sa na tento koncert tešiť – Meola vystúpi na koncerte v duu so slovenským perkusionistom peruánskeho pôvodu, Eddym Portellom!

eddy popretlla
Eddy Portella

Pre tých, ktorí ho nepoznajú – Eddy Portella sa narodil v roku 1981 v hlavnom meste Peru, Lima a ako 8 ročný sa v roku 1989 so svojou rodinou presťahoval na Slovensko. Tu sa začal venovať flamencovej rytmike a zároveň študoval hru na gitaru. Po hudobnom hľadaní ho oslovila vtedy začínajúca skupina Mango Molas a tu bolo jeho úlohou obsluhovať drobné bicie nástroje (percusion menor, shakers, triangle, tamburína, guiro atď.). To naštartovalo jeho posadnutie perkusiami, ktoré trvá doteraz. Začal sa naplno venovať štúdiu afrokubánskych a latinsko-amerických perkusií.

Neskôr vyštudoval hru na bicie nástroje na bratislavskom konzervatóriu a popri tom sa venoval latinsko-americkej hudbe ako samouk. Veľkou školou bolo jeho pôsobenie v kapele vynikajúceho muzikanta a majstra  na bicie nástroje: Westevi Werlen Ramos Moreira. Eddy je zakladateľom a umeleckým vedúcim 25 členného bubeníckeho orchestra Batatimba. Jeho snahou je tiež popularizovať perkusívne nástroje širokej verejnosti prostredníctvom workshopov, projektov (Dive maky, projekt Cičava…). Je spoluzakladateľom a organizátorom festivalu bicích nástrojov – world of the drums/drums of the world. Okrem Slovenska koncertoval s rôznymi  projektami v Európe aj v zámorí (Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Nemecko, Ukrajina, Maďarsko, Poľsko, Česká rep., Panama, Costarica, Columbia, Venezuela, Aruba, Dominikánska rep., atď…).

Miesto perkusionistu v Trutnove obsadí Eddy Portella a spoločne s Al Di Meolom zahrajú koncert v DUU. Keďže Eddy sa s latinskoamerickými rytmami v sebe prakticky už narodil, bude ideálnym partnerom pre gitaristu, ktorý sa vo svete preslávil prostredníctvom fúzií a latin jazzu.

Sám Eddy  v krátkom rozhovore priblížil, ako táto spolupráca s Al Di Meolom vznikla:

„Tak ako minulý rok s Richardom Bonom, aj tento rok som dostal telefonát od môjho dobrého kamaráta a vynikajúceho saxofonistu Michala Žáčka, ‚jestli bych si nechtěl zahrát s Al Di Meolem‘. Samozrejme som nemohol odmietnuť a následne sme sa dohodli s hlavným organizátorom festivalu, Tomášom Katschnerom. Pri takej hviezde ako Al to však nebolo úplne jednoduché – musel som prejsť ‚malým výberovým konaním‘. Organizátor poslal moju hudbu a videonahrávky Meolovi a ten si mal vybrať z viacerých hudobníkov – perkusionistov“.
Po pár týždňoch prišla odpoveď. Manažment Al Di Meolu sa vyjadril ohľadom Eddyho. Najviac ich zaujal on, ale mali ešte jednu otázku – či by bolo možné, aby nehral na congas, ale na cajon. To by bolo pre Meolu ideálne. „Pre mňa to bola skvelá správa, nakoľko cajon veľmi obľubujem. A cajon, ako ho poznáme dnes, je tak trochu ako ja – poloperuánec/poloeurópan“, doplnil Eddy Portella.

Al Di Meolu určite nie je potrebné predstavovať.  Je to legendárny jazzový gitarista, ktorému za veľa vďačia jazzmeni, rockeri aj pop music. Keď v roku 1981 natočil spolu s John McLaughlinom a Paco de Luciom album Friday Night in San Francisco, uviedol tým do pohybu rodiaci sa fenomén world music. Meola sa preslávil hrou s mnohými legendami jazzu a okrem jazzu ho zaujíma aj latino, flamenco, stredomorské vplyvy a hudba Beatles. Na Slovensku už vystúpil niekoľko krát a tento krát sa vybral do Trutnova ku našim českým susedom.

Na Jazzinec prichádza Al Di Meola s hudbou z Elysia, miesta dokonalého štastia, ostrova blažených, ako podľa gréckej mytológie dnes nazýva Mníchov, kde sa nedávno zamiloval do mladej novinárky Stephanie a v decembri sa im narodila dcéra. Album Elysium natočil s tromi klávesákmi, vo vrcholnej gitarovej forme a s fantastickým marockým perkusionistom Rhani Krija.

Koncert Al Di Meolu s Eddym Portellom sa odohrá 19.3.2016 o 19:00 v rámci festivalu Jazzinec v českom Trutnově, konkrétne v sále spoločenského centra Uffo. Vstupenky sa dajú zakúpiť aj v predpredaji cez stránkujazzinec.cz.

Zdroj článku: www.jazz.sk

Martin Uherek