QUILT – PSYCHEDELICKÁ SILA USA S JADROM FLOWER POWER

Quilt - PlazaQuilt – Plaza  (Mexican Summer 2016)

Dnešný Boston má povesť mesta s osobitou alternatívnou komunitou všetkých vekových kategórií v oblasti hudobnej a výtvarnej. Momentálne v nej prebieha sťahovanie s podzemia do „nadzemia“. Zaplavuje ju čerstvý vzduch a slnko, čo sa prejavilo aj na novom, prevzdušnenom, slnkom prežiarenom psychedelickom albume Plaza, skupiny Quilt, ktorá je čoraz významnejšou hudobnou akvizíciou Bostonu.

Skupina vystupuje raz v trojici, inokedy vo štvorici. No jej chrbtovú kosť tvoria speváčka Anna Fox Rochinski a spevák Shane Butler. Ich hudba je označovaná rôzne – psychedelic folk, indie pop, indie rock. A aký je tretí, najnovší album Quilt ? Anna hovorí, že : Má tropické pozadie z pohľadu zo stoličky. Na prednej strane obalu je obraz od zosnulého amerického keramika a grafika Kena Pricea.

Nie je to náhoda, Quilt tiahnu k umeniu – Anna študovala na bostonskej School of the Museum of Fine Arts -, ich inšpirácie siahajú k hudbe hippies z obdobia sixties, ako aj k scénickej hudbe talianskych filmov z toho istého obdobia. Počas tejto zimy sme neboli schopní prestať počúvať skladby Ennia Morriconeho – hovoria. Vďaka Quilt znovu ožíva Flower Power. Jednou nohou sa ocitnete v roku 1967, druhou v roku 2016. Garážový zvuk, gitary, sólový i zborový spev, pestrofarebné orchestrálne pozadie a úprimná uvoľnenosť. Hodnotenia hudobných kritikov sa pohybujú v rozsahu troch až piatich hviezdičiek. Ja dávam albumu Plaza štyri.

Miroslav Potoček