ALFA MIST: EXPERIMENTOVANIE S RYTMAMI

Ústrednou postavou súčasnej londýnskej džezovej explózie je producent a hráč na klávesové nástroje Alfa Mist. Na novom albume „Variables“ sa zamýšľa nad svojim úspechom a elegantne spája hrejivosť so svojim talentom.

Alfa Mist

Alfa Mist sa na svojom piatom albume pohráva najmä so zložitými rytmickými vzorcami a charakteristickým zvukom vibrafónu. Jeho hudba je charakteristická kombináciou jemnosti a údernosti, no zároveň je príjemná pre uši.

„Bicie a harmónia – to je prvá vec, na ktorú myslím, keď skladám pieseň. O bicích rozmýšľam veľmi precízne, možno viac ako v tradičnom džeze. Je to jednoducho preto, že som začal experimentovať s rytmami“, povedal Alfa Mist.

Nepravdepodobná kariéra autodidakta

Alfa Sekitoleko z východného Londýna začal hudbu tvoriť ako tínedžer, začínal s grimeovými a hip-hopovými beatmi. To, že sa ako samouk bez hudobného vzdelania dostal až na pozíciu vyhľadávaného džezového hudobníka, mu pripadá ako zázrak. Mnohé udalosti v jeho živote ho mohli priviesť niekam úplne inam. V sedemnástich rokoch ho ale priviedli ku klavíru, na ktorý sa sám naučil hrať neustálym prehrávaním obľúbených skladieb – úplne bez nôt!

„Pri samplovaní som narážal na hudbu, ktorej som nerozumel. Hra na klavír sa pre mňa stala nevyhnutnosťou, inak by som nepochopil harmóniu,“ hovorí hudobník.

Pravdepodobne práve vďaka nezvyčajnej kariére zostala jeho hudba stále prístupná. Prirodzene kombinuje jazzovú improvizáciu s
grimeom, ako napríklad aj v jeho aktuálne obľúbenej skladbe „The Gist“.

V úvodnej skladbe „Foreword“ počuť tiež záblesky swingu a dynamickej dychovej sekcie v kombinácii s hip hopom. Niekde zaznie rap ako napríklad v piesni „4th February (Stay Awake)“, afrobeatové rytmy v nahrávke „Genda (Go Away)“, či posunuté intermezzo v skladbe „Cycles“, ktoré ocenia najmä fanúšikovia nezvyčajných rytmov.

Aby sme ale nezabudli na dojímavé balady s dlhoročnou spolupracovníčkou, basgitaristkou a speváčkou Kayou Thomas-Dyke v piesni „Aged Eyes“ a juhoafrickou skladateľkou Bongeziwe Mabandla v skladbe „Apho“. Album „Variables“ svojimi desiatimi skladbami pokrýva širokú paletu žánrov bez toho, aby pôsobil svojvoľne.

Nenápadný, ale nepostrádateľný

Všetky nahrávky spája teplý zvuk klávesových nástrojov, ktoré sú v súlade s hudobníkovou skromnou povahou vždy počuteľné, ale zdržanlivé. V titulnej skladbe „Variables“ ich takmer vôbec nepočuť. Namiesto toho prenecháva vyznieť virtuozitu svojej päťčlennej kapely.

„Nový album som zložil špeciálne preto, aby som na ňom nehral. To je moja producentská mentalita, nie mentalita klávesáka, ktorý chce byť vždy v popredí. Chcem dať priestor aj ostatným a užívať si to, čo robia,“ dodáva Alfa Mist.

Svojím piatym albumom hudobník dokazuje, že jeho životné rozhodnutia boli správne. Životopis cieľavedomého samouka je príkladom toho, čo robí britský jazz takým úspešným: Je to láska ku komplexnosti, ktorá sa nenechá strhnúť odbornosťou a nestratí kontakt s citom.

Album „Variables“ by mali počuť všetci fanúšikovia džezových fúzií a vrelo ho odporúčame aj nedžezovým nadšencom.

NMR (foto: press Alfa Mist)