AMERICKEJ SKUPINE FLEET FOXES PRIBUDOL DO DISKOGRAFIE ALBUM CRACK-UP

Fleet Foxes

FLEET FOXES – CRACK UP (NONESUCH 2017)

Americkej indie-folkovej skupine Fleet Foxes vyšiel v piatok 16. 6. 2017 tretí štúdiový album. Novinka dostala názov Crack-Up a obsahuje jedenásť skladieb. O produkciu albumu sa postaral frontman a autor väčšiny piesní Robin Pecknold  spolu s ďalším členom skupiny Skylerom Skjelsetom. Piesne albumu Crack-Up sa nahrávali od júla minulého roka do tohto januára v rôznych štúdiách v USA. Skupina z neho v predstihu v podobe lyric videa predstavila skladbu Third Of May/Ōdaigahara a vidoeklip k piesni Fool’s Errand .

Priemerná dĺžka jednotlivých nových piesní je okolo piatich minút. Album ako celok robí dojem, ako keby prostredníctvom svojich melódií vytváral epickú prechádzku, ktorá nevedie k žiadnym významným prekvapeniam. Všetky skladby sú v strednom, alebo pomalšom tempe, pričom v nich dominuje viachlas a takmer orchestrálne Fleet Foxes 2017prevedenie.  Je počuť, že skupina má zmysel pre detaily a že sa pohrala s každým zvukom, či tónom jednotlivých skladieb. Za potencionálne ďalšie single možno považovať piesne Cassius, Mearcstapa, alebo I Should See Memphis

Skupina Fleet Foxes vznikla v roku 2006 v Seattli a v súčasnosti ju okrem spomínaných Pecknolda a Skjelseta tvoria aj Casey Wescott, Christian Wargo a Morgan Henderson, pričom v minulosti v nej pôsobil aj Father John Misty.  Prvé nahrávky šírili cez vydavateľstvo  Sub Pop, výraznejšie sa presadili hneď po druhom EP Sun Giant v roku 2008.  Ich hudba je ovplyvnená tvorbou Boba Dylana, Neila Younga alebo Hanka Williamsa.

Fleet Foxes debutovali v roku 2008 eponymným albumom, s ktorým sa v britskom rebríčku umiestnili na tretej priečke. S druhým albumom Helplessness Blues (2011), ktorý bol nominovaný aj na cenu Grammy, sa v britskom albumovom rebríčku dostali na druhé miesto. Okrem toho majú na svojom konte aj EP nahrávky Fleet Foxes (2006), Sun Giant (2008) a The Shrine / An Argument – Live at the BBC (2011).

Sita a Róbert Gregor (foto: press)