AUSTRA SVOJ NOVÝ ALBUM HiRUDiN POMENOVALI PO LIEKU Z PIJAVICE

Austra - HiRUDiN (Domino Record Co, 2020)

Synthpop sa v posledných rokoch do určitej miery vracia. Dôkazom toho je aj hudba kanadskej skupiny Austra, ktorej 1. mája 2020 vyšiel štvrtý album „HiRUDiN“.

Kanadský hudobný projekt Austra (Austra – meno bohyne svetla v lotyšskej mytológii) vedie lotyšsko-kanadská speváčka a skladateľka Katie Austra Stelmanis. Katie začínala v detskom opernom zbore a od malička bola posadnutá klasickou vážnou hudbou. Fascinoval ju predovšetkým francúzsky skladateľ Claude Debussy, zakladateľ hudobného impresionizmu.

Začiatky hudobného projektu Austra siahajú do roku 2009.

Za debutový album „Feel It Break“ z roku 2011 takmer získali cenu Polaris Music Prize. Niektorí hudobní kritici ním boli nadšení. Vzbudzoval nádej, že na svetovej hudobnej scéne sa objavili noví talentovaní hudobníci. A najmä speváčka. Komu by sa jej spev nevryl do pamäti? Synthpop Austry znel však príliš retrospektívne, akoby patril viac do éry „eighties“, ako do súčasnosti. Pamätníci synthpopu rokov 1980–83 si po jeho vypočutí možno spomenuli na The Human League, OMD, Ultravox, Depeche Mode a Yazoo, ku ktorým má debut Austry najbližšie.

Na druhom albume „Olympia“ z roku 2013 sa Austra trochu odklonili od pôvodnej línie viac smerom k house music. Ich pôvodný štýl ale opäť pripomínal album „Future Politics“ z roku 2017, ktorý v niektorých skladbách odrážal ich politické názory. Spôsob prezentácie týchto myšlienok i samotnej Austry pripomínal Davida Bowieho a jeho obľúbeného Machiavelliho. Ďalšie postoje Austry, ako napríklad obhajoba homosexuality, už v tej dobe neboli ničím výnimočné.

Zatiaľ čo predchádzajúci album Austry sa zaoberal vonkajšími mocenskými štruktúrami, ktoré formujú spoločnosť, novinka HiRUDiN je viac osobnejšia.

Texty albumu „HiRUDiN“ sú o osobnej ceste k regenerácii, zaoberajú sa toxickými vzťahmi, podivnou hanbou a neistotou. Album je pomenovaný po látke, ktorá sa nachádza v slinných žľazách pijavíc. Je to silná protizrážanlivá látka. Katie o nej hovorí, že je to aj dôležitá látka sebauzdravenia, zbavenia sa škodlivých vplyvov a nájdenia sily na obnovu.

Nahrávanie albumu prebiehalo od začiatku roku 2018 v Toronte, Londýne a Španielsku. Ku Katie, ktorá bola v minulosti jediným producentom hudby Austra, sa pripojili aj producenti Rodaidh McDonald a Joseph Shabason.

Na výslednom zvuku albumu však nie je oproti minulosti počuť výraznejšie zmeny, napriek tomu vás niektoré piesne určite prekvapia výnimočnou atmosférou. Tie najvydarenejšie budete počuť aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Austra)