AUTOMATIC CITY – ALTERNATÍVA PRE BLUES ROCK 2017

Automatic City - Bongoes & TremoloesAutomatic City – Bongoes & Tremoloes  (Stag-O-Lee  2017)

A znova Francúzi ! Toto konštatovanie bude teraz asi časté. Francúzi totiž tento rok nahrávali zaujímavé  albumy jeden za druhým. Potvrdzuje to aj Bongoes & Tremoloes, druhý album francúzskej skupiny Automatic City, založenej v Lyone roku 2015Čím je zaujímavý? Svojim „blues rockom!“  Ak niekto teraz zdúpnel a pomyslel si, že čo môže spráchnivený blues rock povedať dnešku ( veď sa javil ako ošúchaný už v polovici „seventies“), nech sa pokúsi chvíľku do blues rocku Automatic City započúvať.

Pravdepodobne aj bez extra veľkého napínania pozornosti zistí, že sa v ňom prelína dnešný sound alternatívneho rocku s blues, s rozličnými rytmami Karibiku, New Orleans, Afriky i s „vintage soundom“ éry „sixties“. Je to hudba v ktorej znie oduševnený spev, akustické i elektrické gitary,kontrabas, hudobné nástroje ako sanza (africký palcový klavír), elektrický sitar (elektrická gitara so zvukom pripomínajúcim indický sitar), stylofón  (miniatúrny detský krabicový elektronický nástroj s tyčkou v tvare tužky pre ovládanie výšky tónov, ktorý David Bowie použil v skladbe Space Oddity – podľa rozšírenej  legendy údajne vypožičaný od Marca Bolana, čo však nebola skutočnosť ), theremin ( Led Zeppelin – Whole Lotta Love), melodika (fúkacia klávesová harmonika), rozličné perkusiepredovšetkým bongos a rôzne ďalšie objekty slúžiace ako bicie nástroje –kartónové bubny, plechovky, fľaše. A napokon i starodávne „drum machines“ značky Ace Tone(J. J. Cale, Sly Stone).

Snáď jediné, čo by bolo možné albumu Bongoes & Tremoloes „trošku“ vytknúť, je fakt, že z trinástich skladieb, ktoré obsahuje, šesť nepochádza od členov kapely Automatic City – použili osvedčené evergreeny Willieho Dixona, Billyho Boy Arnolda, Billyho Emersona, RL Burnsidea. Vysoko nad nimi vyčnieva ich úprava piesne „Havana Moon“. (Chuck Berry). Odporučiť ako hudobné drahokami do zbierky treba piesne I Wish You Would, Crawfish, Resolution Blues, Puppet Made of Shipwreck Wood“.

Album Bongoes & Tremoloes nespôsobil v oblasti blues rocku žiadny prevrat, no napriek tomu potvrdzuje starú známu teóriu, že ak sa má akýkoľvek druh súčasnej hudby posunúť vývojom dopredu, je to možné uskutočniť napríklad adekvátnym využitím modernizácie hudobných nástrojov a nahrávacej techniky, alebo novými presvedčivými fúziami rôznych druhov hudby, Samozrejme, výrazne pomôže aj dobre premyslený filozofický koncept. A ten členovia skupiny Automatic City, čiže Emmanuel Mercier, Eric Duperray, Raphael Vallade, Zaza Desiderio, ako sa zdá, majú. Alternatíva pre blues rock 2017 je na svete.

Miroslav Potoček (foto: archív)