BALTHAZAR SA VRACAJÚ S NAJDÔSLEDNEJŠÍM ŠTVRTÝM ALBUMOM FEVER

Balthazar - Fever (PIAS Recordings, 2019)

BalthazarHudba belgickej skupiny Balthazar ma zaujala už na jej prvom albumu Applause (2010). Po jej ďalších úspešných albumoch  Rats (2012) a Thin Walls (2015) sa  odmlčala. Jej spevák, gitarista, klavirista Maarten Devoldore si založil čiastočne jazzom ovplyvnený projekt Warhaus a nahral s ním dva výborné albumy. Istý čas potom cestoval po Kirgizsku, kde nazbieral ďalšie cenné životné skúsenosti. Jeho kolega, spevák a gitarista Jinte Deprez trávil medzitým  čas v štúdiu a oddával sa láske k starej R & B škole. Pod pseudonymom J. Bernardt nahral v roku  2017 zaujímavý album Running Days. Oboch týchto hudobníkov možno považovať za výnimočné skladateľské osobnosti, ktoré vynikali aj sólovo v ich vlastných hudobných projektoch.

V týchto dňoch sa Balthazar vracajú na hudobnú scénu s  novým albumom Fever. Už pred pár týždňami, po zverejnení  titulnej skladby albumu bolo zrejmé, že päťčlenná zostava kapely sa zmenila a to najmä kvôli individuálnym snahám oboch hlavných protagonistov v posledných rokoch.

Balthazar 2019Nová hudba Balthazar však zostala charakteristická svojimi niekdajšími špecifickými basovými riffmi, motorkárskymi motívmi s témami zapadajúceho slnka a čiastočne sa otvorila aj štýlu funky. Jedenásť piesní ich štvrtého a doposiaľ najdôslednejšieho albumu Fever vyznieva hravo, cítiť z nich radosť s opätovného stretnutia dvoch mimoriadnych skladateľov. Zdá sa, že skladateľské duo dospelo k širším umeleckým horizontom a k väčšiemu vzájomnému rešpektu. Po niekoľkých skúškach s novou kapelou nemali žiadne plány, len jednoduchú túžbu vylepšiť svoju hudbu a podporiť pokračovanie príbehu ich kapely.

Obaja skladatelia sa dohodli na menej vážnej vízii, ktorá sa opiera o voľnejší, osviežujúci zvuk – menej melancholický, ktorý si napriek všetkému zachoval výnimočnú schopnosť zanechať v poslucháčoch silné emócie. A to je hlavný dôvod, prečo Vám tento titul radi predstavíme ako album týždňa.

Ešte pripomíname, že Balthazar vystúpia 25.2.2019 v bratislavskom klube MMC.

Róbert Gregor (foto: press skupiny)