BASGITARISTA SKUPINY LA VENTURA POMOHOL OŠPERKOVAŤ ALBUM FRANCÚZSKEHO DUA CEUX D’LA MOUFF

Ceux d’la Mouff - Te rappelles-tu (Haute Marne , 2017)

Je známe. že Manu Chao podporuje hudobníkov z rôznych krajín celého sveta. Pripomeňme napríklad jeho spoluprácu s malijským duom Amadou Et Mariam, arabským spevákom menom Akli D, alebo poslednú spoluprácu so speváčkou Calypso Rose. Nedávno Manu dokonca ako sprievodný spevák podporil jednu z piesní gréckej hip-hopovej skupiny Antipoina & Social Waste a spolupracoval aj so španielskou skupinou Txarango, čím sa jeho príbeh zrejme ešte neskončil. Posledné správy naznačujú, že nás prekvapí aj tento rok.

Producentsky aktívny je aj basgitarista Gambeat (La Ventura), ktorý s Manu Chaom hráva už od čias poslednej zostavy skupiny Mano Negra. Ten nedávno spolupracoval s francúzskym duom Ceux d’la Mouff, ktoré tvoria gitarista a spevák Stéphan Marcangelo a jeho manželka, bubeníčka a speváčka Cymbeline Marcangelo.

Stéphan Marcangelo sa pohybuje na hudobnej scéne už viac ako dvadsať rokov. Myšlienka robiť vlastnú hudbu vznikla v roku 2015,  údajne po prečítaní autobiografie o Keithovi Richardsovi, ktorá mu dala k tomu návod. Za šesť mesiacov napísal 15 piesní. Prvé demo nahrávky dua Ceux d’la Mouff poslala Cymbeline práve Gambeatovi. Zapáčili sa mu natoľko, že im napokon svojou hrou na basgitaru vypomohol pri nahrávaní piesní albumu Te rappelles-tu (Nezabudni) a celý album aj zväčša produkoval. Nahrávanie bolo realizované vo Francúzsku i v španielskej Barcelone. Výsledkom spoločnej snahy Ceux d’la Mouff a Gambeata je desať piesní, ktoré charakterizuje poetika i bezhraničná energia. V jednotlivých skladbách pulzuje rock, reggae, rumba i ďalšie hudobné žánre. Pokiaľ máte radi hudbu francúzskej skupiny Les Negresses Vertes, prípadne Manu Chaoa, tak si určite prídete na svoje. 

V súčasnosti Ceux d’la Mouff veľa koncertujú vo Francúzsku, v Luxembursku a chystajú sa aj do Belgicka. Majú ale záujem zájsť ešte ďalej a v pláne je aj rozšírenie obsadenia skupiny. Ich koncerty sú plné energie a zdieľania, pretože podľa slov Stéphana hudba je zdieľanie. Stéphen  k tomu dodáva: „Hudba je ako lekár, ktorý robí dobre vašej mysli i vášmu telu. Keď koncertujeme, ľudia sú šťastní.  Naše koncerty trvajú zväčša viac ako dve hodiny a dávame do nich všetku energiu“.  Za zmienku stojí ešte poznámka, že obal albumu Te rappelles-tu  navrhli argentínske výtvarníčky Fauno Arte a že album je k dispozícii na voľné stiahnutie prostredníctvom serveru Bandcamp.

Róbert Gregor (foto: Ceux d’la Mouff)