BILLY BARMAN A SĽUK – VKUSNÁ KOMBINÁCIA POPROCKU A FOLKLÓRU

Billy Barman & dievčatá zo SĽUKu - Potichu (Slnko Records, 2018)

Billy Barman - Potichu cdV posledných týždňoch vyšlo na tuzemskej scéne niekoľko kvalitných albumov skupinám  Para, This Is Kevin, Duhanovi, prípadne dvojici Burgr a Pjoni. Do rubriky album týždňa sme v tomto roku žiaden slovenský titul zatiaľ nezaradili. Albumu „Potichu“, ktorý vznikol na koncertnom turné Billy Barman so speváčkami Sľuku sa ale budeme venovať podrobnejšie, pretože ide o výnimočný hudobný projekt.

Kombinácia rocku s folklórom má už v našich končinách určitú tradíciu. S jej realizáciou sa v minulosti pohrávalo viacero našich hudobníkov, pričom výsledok bol rôzny. Crossover folklóru s ďalšími hudobnými žánrami v posledných rokoch úspešne zrealizovali napríklad skupina Banda, Katarína Máliková a iní interpreti. Billy Barman na to išli opačne, pretože niektoré svoje viac-menej rockové piesne sa pokúsili ozdobiť prvkami slovenského folklóru. Dôležitý je najmä celkový dojem a ten je z týchto nahrávok zväčša dobrý. Za pôsobivé považujem najmä skladby Vrkoče, Z okna vypadla, Jej sloboda i ďalšie piesne, v ktorých hosťujúce speváčky počuť menej ako Cigánska, Strmá voda a 100 Billy Barman - Pohoda 2018kolies. Potichu ale nie je výlučne autorským albumom Billy Barman, pretože sa na ňom nachádzajú aj ľudové piesne z repertoáru Sľuku. Najviac sa medzi nimi vynímajú tie, ktoré inštrumentálne dotvárajú členovia Billy Barman ako Išli hudci horou a Na Strnisku.

Za povšimnutie stojí aj celkové prevedenie nahrávok, ktoré je postavené na akustických aranžmánoch. Výborne znejú aj „unplugged“ verzie známych piesní Billy Barman a je počuteľné, že za celkovou snahou stojí aj kvalitná pesničková tvorba, bez ktorej by to nemohlo fungovať. Je načase, aby si tieto piesne začali všímať aj slovenské médiá, pretože je nepochopiteľné, že väčšina komerčných rádií ich tvorbu stále bojkotuje. Čas ukáže dokedy, pretože v tomto prípade by to už nemuselo dlho trvať.

Róbert Gregor (foto: Pohoda festival 2018)