BILLY BARMAN VYDÁVAJÚ SVOJ PRVÝ ŽIVÝ ALBUM, UVEDÚ HO NA FESTIVALE POHODA

Billy Barman 2018Kapela Billy Barman na jar absolvovala spolu s dievčatami zo SĽUK-u turné Potichu, na ktorom predviedli, ako výborne môže fungovať folklór v spojení s indie popom. Potichu dostane priestor i v podobe koncertnej nahrávky, ktorej krst si naplánovali na tohtoročnú Pohodu. 

“Nápad vydať záznam zo spoločných koncertov s dievčatami zo SĽUK-u vznikal postupne. Pred turné sme nič také neplánovali, ale v jeho priebehu sme si začali uvedomovať jedinečnú atmosféru koncertov aj výborné ohlasy publika. Rozhodli sme sa preto nahrať posledné štyri koncerty šnúry,” prezrádza Jozef Vrabel z Billy Barman.

Nevšedné spojenie kapely Billy Barman a speváčiek zo SĽUK-u malo svoju premiéru na festivale Tatra Flowers minulé leto. Bez použitia techniky a mikrofónov odohrali koncert postavený na čisto akustických nástrojoch a hlasoch dievčat zo SĽUK-u. Na základe pozitívnych ohlasov sa rozhodli vytvoriť rozšírený program, s ktorým sa vydali na jarné turné po Slovensku, ale i Českej republike. “Najviac sa nám páčil záznam z bratislavského koncertu v Starej Tržnici, a ten sme sa napokon rozhodli aj zmixovať a vydať. A to najmä preto, že koncert pred vypredanou Starou Tržnicou, čo je 2500 ľudí, nehráme každý deň. Bol to jedinečný zážitok a všetci sme cítili, že tento koncert sa mimoriadne vydaril,” dodáva Jozef Vrabel.

 

 

Sľuk 2018Potichu ponúka skladby, na ktorých sa piesne kapely prelínajú so spevom dievčat, no slovo dostávajú aj oba útvary samostatne. Známe piesne ako Vrkoče, Traja, (Jej) sloboda či Mladým chýba vojna dostali novú akustickú úpravu. K novému šatu piesní prispeli i hostia – cimbalista Marcel Comendant, druhý bubeník Marián Slávka alebo tiež nástroj marimba použitý v kombinácii skladieb Stano/Ahmed /Introvert. To, že je spevák Juraj Podmanický bývalým členom folklórneho súboru ukazuje v citlivo odspievanej ľudovej piesni Dolu cintorínom, ktorej text sa objavuje i v obľúbenej skladbe Strmá voda. Dievčatá zo SĽUK-u obohacujú koncert nádhernými viachlasnými spevmi ľudových piesní z rôznych regiónov Slovenska. Okrem spevu tiež hrajú, tancujú, či pobavia žartovným pásmom “pijáckych” piesní.

Záznam z koncertov Potichu bude v poradí štvrtým albumom kapely Billy Barman. Na konte už majú nahrávky Noční jazdci (2010), Modrý jazyk (2013) a Dýchajúce obrazy (2016), ktorý bol ocenený ako album roka 2016 na Radio_Head Awards. Potichu vychádza 6.júla 2018 pod značkou vydavateľstva Slnko Records, pokrstený bude už tento štvrtok na festivale Pohoda o 20.00 na Orange stage.

Alexander Čerevka (foto: Lousy Auber)