UNITING OF OPPOSITES – VÝNIMOČNÝ DEBUT ZJEDNOTENIA PROTIKLADOV

Uniting Of Opposites - Ancient LightsUniting Of Opposites – Ancient Lights (Tru Thoughts 2018)

Od hudobného obsahu albumu Ancient Lights neočakávajte hity, dokonca ani žiadny druh piesní, s výnimkou titulnej vokálno-inštrumentálnej skladby Ancient Lights, vcelku príjemnej, za ktorú by však asi dostal „padáka“ každý „neprotekčný“ hudobný redaktor, keby ňou oblažil poslucháčov komerčného rádia. Očakávajte hudbu určenú na počúvanie v relaxačných polohách, hudbu kontemplatívnu, rozjímavú, mystickú, v niektorých pasážach improvizovanú. Pôsobí tak, ako keby bola zameraná výlučne na pocity. Album je nazvaný podľa anglického majetkového zákona, ktorý dáva majiteľom domov právo na ničím nezmarený dostatočný prienik prirodzeného denného svetla oknami miestností.

Maľbu na prednej strane obalu albumu namaľoval japonský výtvarník Tokio Ayoama, surrealista, ktorý sa snaží zobrazovať nemožné – hudbu! Umelecky sa vyjadruje podobne psychedelickým spôsobom ako kedysi Mati Klarwein na obale albumu Miles Davis – Bitches Brew (1970). Ayoama sa však okrem toho zaoberá aj starovekým duchovným umením Východu.

Uniting Of Opposites je nový londýnsky projekt hudobníkov troch generácií – mladšej, strednej a staršej. Jeho základnú zostavu tvoria DJ a producent Tim Liken alias Tim Deluxe, basový gitarista Ben Hazleton a Škót Clem Alford. Ten je najzaujímavejší. Celou dušou sa venuje indickej hudbe, hoci začínal ako študent hry na gajdy. Zhodou okolností sa narodil práve v deň narodenín Mahátma Gándhího (2. októbra). No, samozrejme, v inom roku – 1945. Prvý sitár si kúpil v roku 1968 a potom vycestoval do Indie, aby sa naň naučil dobre hrať od veľkých indických hudobníkov. Bol prijatý na hudobnú školu v Bengálsku. Po návrate do Británie skúmal možnosti spojenia indickej hudby s jazzom, folkom a rockom. Neskôr hral v skupine Magic Carpet (1972), dodnes pokladanej za dôležitú v oblasti psychedelického raga rocku.

Uniting Of Opposites 2018Počas nahrávania albumu Ancient Lights sa k týmto trom hudobníkom pripojili bubeník Eddie Hick (Sons of Kemet, Roots Manuva), klarinetista a saxofonista Idris Rahman (Soothsayers), hráč a učiteľ hry na tabla Manjeet Singh Rasiya a unikátna speváčka viacerých hudobných štýlov, vrátane operného, Marcina Arnold (Busi Mhlongo, F-ire Collective). Album hudobne produkoval Tim Linken.

Melódie sú nenápadne zakódované v Alfordových ragách, Linkenových elektronických hudobných vrstvách a Hazletonovej gumovo znejúcej base a sú veľmi vzdialené od spôsobu tvorenia melódií v populárnej hudbe. Ako povedal Hazleton, jemnosťou a individualitou ladenia tvaruje melódiu. Ani hudobný štýl Uniting Of Opposites nie je jednoznačný, zjednocuje protiklady, pohybuje sa medzi pojmami world fusion, spiritual jazz, world music, psychedelic rock, electronica, indojazz, improvisation. A to nie je všetko, v skladbe Vortex number 9 počuť štýl dub. Zdá sa, že za desivou vlnou „tsunami“ britskej hudby nadvihnutej mohutnou reklamou existuje aj iná hudba, málo známa, no o to zaujímavejšia. Tá má pre zmenu reklamu v pochvalných recenziách hudobných publicistov, ako album Ancient Lights. Trojica Uniting Of Opposites ho túži prezentovať v Indii. Ako povedal Alford  „Bol som tam naposledy pred piatimi rokmi a rád by som tam išiel znovu. India má veľké hudobné dedičstvo a tradíciu. Chceli by sme v Indii koncertovať „

Miroslav Potoček (foto: press Uniting Of Opposites)