BOBBING A PESNIČKY ODPORÚČANÉ POČÚVAŤ BEZ PRESTÁVOK

Do adventného času by sa hodilo skôr niečo vianočné, no predvianočná hudobná ponuka je zvyčajne plná gýču, takže zvíťazilo niečo zábavné. Fanfáry si tentoraz vyslúžil album „Year of the Newt“ od nenápadného hudobníka z Kalifornie, ktorý si hovorí Bobbing.


Pôvodne som si ešte v sobotu večer myslel, že vám podrobnejšie predstavíme albumovú novinku, ktorú nahral Frank London and the Klezmer Brass AllStars pod názvom „Chronika“. Je to výborný album, ale s dátumom vydania 25. 12. 2023, takže keď tak, bude si musieť ešte pár dní počkať.

Zaujímavé albumy do redakcie poslali tiež Omiri, alebo L’Attirail, no stále aktívny bádateľ Miro Potoček ma nedávno upozornil na Bobbinga, ktorého album „Year of the Newt“ ma pobavil svojimi netradičnými postupmi.

Za názvom Bobbing sa skrýva tridsaťjedenročný kalifornský hudobník Robert Luisi Ross, ktorý počas štúdia na univerzite v Santa Cruz v rokoch 2011-2016 založil skupinu Feed Me Jack. Od roku 2019 zverejňuje svoje piesne už len pod hlavičkou sólového projektu, no nahráva ich väčšinou spolu s členmi svojej pôvodnej kapely. Je skladateľom i spevákom a najčastejšie hrá na gitaru a basgitaru.

Jeho hudba evokuje množstvo štýlov. Počuť v nej rock, elektroniku, rôzne sample a miestami má dokonca nádych džezu, či funku. Rozdiel je však v tom, že prekypuje nápadmi, vďaka čomu jej autor necháva väčšinu svojich súpútnikov v závese.

A čo je ešte dôležité, tak svoj nový album odporúča počúvať v prehrávači, ktorý vynecháva medzery. Je to zrejme preto, že jeho hudba je nielen nápaditá, ale i zábavná a energická. V žiadnom prípade preto tempo albumu neprerušujte prestávkami medzi pesničkami a ideálne je pritom zvýšiť tiež ich hlasitosť.


S Bobbingom som sa pokúsil osobne skontaktovať, no zatiaľ som odpovede na svoje otázky k jeho novým nahrávkam nedostal. Dúfam ale, že ich čoskoro budem môcť do tohto článku doplniť. Na internete o nich veľa informácií nenájdete, čo sa ale nedá neprehliadnuť, tak to sú mnohé pochvalné postrehy.

Nájdu sa medzi nimi aj také výroky, že „Year of the Newt“ je jedným z albumov roku, s čím sa dá súhlasiť. Ten, kto má vlastné uši, si môže tento názor skonfrontovať v rubrike „ALBUM TÝŽDŇA“ tiež v našom vysielaní na platforme Mixcloud.

Róbert Gregor (foto: press Bobbing)