EDITORSKÝ VÝBER: 50/2023

Sprostredkúvame správy o nových albumoch, ktoré zverejnili Peter Gabiel, Hans Nieswandt a Samory I, o novom Samphovom videoklipe a zaujímavom tanečnom filme domáceho projektu Breathe the Vapor & NaiKavols.


Na desiatom štúdiovom albume „I/O“ Petra Gabriela nájdete ešte viac, ako by ste mohli očakávať od nahrávky, ktorá vznikala viac ako 20 rokov. Je to prvý album s jeho autorskými skladbami od albumu „Up“ z roku 2002. Medzitým vyšiel len album cover verzií „Scratch My Back“ a zbierka orchestrálnych nahrávok pod názvom „New Blood“. Nové skladby sú prezentované v rôznych prevedeniach, respektíve v mixoch, sú prekvapivo nekomplikované a nadväzujú na Gabrielovov popový inštinkt. Predtým, ako si album vypočujete, sa však musíte rozhodnúť, ktorú verziu z 12-tich skladieb si pustíte: mix „Bright-Side“ alebo „Dark-Side“, pričom každá časť albumu obsahuje tie isté skladby v rovnakom poradí, no s malými úpravami. Ak sa vám to bude máliť, tak si môžete prehrať vybranú skladbu vo verziu „In-Side“, ktorá je k dispozícii samostatne na trojdiskovej „deluxe“ edícii. Je to celkom zábavný spôsob, ako požiadať poslucháčov, aby zvážili drobné úpravy, ktoré sú charakteristické pre atmosféru a identitu skladby. No je otázne, koľko ľudí si nájde v súčasnom rýchlom svete na podrobné skúmanie viacerých verzií dostatok času.


V marci vyšiel najnovší album Hansa Nieswandta s názvom „Flower Hans“, na ktorom tento kolínsky producent pôsobiaci v Soule, pretavil éru hippies do tanečných piesní. Vždy ho totiž hnevalo, že nemohol hrať obľúbené skladby vo svojich dídžejských setoch. Prostredníctvom editov a remakeov sa mu nakoniec podarilo spojiť dve vášne. Z právneho hľadiska to však nebolo jednoduché. Preto si producent nechal skladby zremixovať od priateľov hudobníkov. Jednou z nich je Isabelle Pabst, speváčka pôvodom z Chorvátska. Pieseň „Nature Boy“, ktorá vznikla na jazzovú predlohu Nat King Colea, teraz žiari v diskotékovom šate s jemným vokálom a videoklipom, ktorý ju posúva na vyššiu úroveň.


Kingstonská hviezda Samory I nahrala s úspešným producentom Wintom Jamesom album, ktorý aktualizuje roots reggae a spája viaceré generácie. Nový album „Strength“ ukazuje rozmanitosť a inovatívnu silu súčasnej jamajskej hudby. Hudobník sa tiež zaoberá bolestivými skúsenosťami a zároveň poukazuje na to, že je ich možné spracovať i prekonať. Či už ide o stratu blízkeho človeka alebo vplyv prostredia, ktoré sa vyznačuje násilím.


Na novom albume „Lahai“ sa britskí spevák Sampha nezameral len na svoje korene, ale aj na vzťahy. Šesť rokov po debutovom albume „Process“ sa toho veľa zmenilo. Teraz je ale otcom, a preto zamýšľa sa nad tým, čo dosiahol a ako našiel svoje šťastie. Hrdosť je počuť zo skladby „Can’t Go Back“, ktorá je inšpirovaná cestovaním v čase. Afrofuturistický nie je len text, ale tiež jeho video a zvuky. Medzi vesmírnymi úkazmi, ako je zatmenie Mesiaca, sa v čiernobielom videoklipe objavujú kŕdle vtákov a skreslené motívy. Snahou umelca je nehnať sa za minulosťou a neľutovať sa: „Za vznikom tejto piesne je skúsenosť s odpustením a povedať si, že všetko je teraz v poriadku.“


Slovenský producent Breathe the Vapor (Lukáš Klinec) a spevák NaiKavols (Kristián Mikulovský), zverejnili singel „Selfmotion“, ktorý je súčasťou experimentálneho, tanečného filmu, pod ktorí sú podpísaní študenti univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Snímok bez slov, plný tanca vyobrazuje Lindu (Lus Juklová) ako hlavnú postavu/tanečníčku filmu, ktorá sa stretáva s predsudkami, strachom a pred niečím neustále uteká. Snaží sa nájsť svoje miesto v spoločnosti, pričom si prechádza ťažkým obdobím. Jej úlohou je nájsť odhodlanie a uvedomiť si, že strach z niečoho neznámeho je zbytočný. Musí mu čeliť a odhaliť, pred čím vlastne celý čas uteká. Film tento rok vyhral filmové festivalové ocenenia v kategóriách: najlepší experimentálny film (Prague International Film Awards, 2023), najlepší slovenský film (Košice International Film Festival, 2023) a najlepší film (Budapest Movie Awards, 2023). Hudobne sa na ňom podieľali tiež Jimmy Pé, Young Aesthete, Jana a Lukáš Zubaj.