BRANKO GALOIĆ A JEHO ORCHESTER SKÁKAVÝCH KOBYLIEK

branko galoicBranko Galoić & Skakavac Orkestar – Angel Song  ( Silvox Sil  2015)

Branko Galoić púta pozornosť hneď v úvode jeho biografie, keď reaguje na adresu ľudí unavených z balkánskych dychoviek, slovami: „ A z gitary, basy a bubnov, nie ste unavení?“ A je jasné, že autor týchto slov nerozmýšľa v zápecníckom rozmedzí.

Branko nie je „dychovkár“, ale chorvátsky pesničkár razenia Boba Dylana s láskou k cigánskemu jazzu. Štýl jeho Skakavac Okestaru (Skakavac – Kobylka) sa najviac podobá na orchester Emira Kusturicu, nemá teda ďaleko k ideovej podstate Emirovho známeho refrénového zvolania “ Fuck you MTV!“ Hovorí, že spieva „chorvátsko-srbsko-macedónsky“ a jeho život zmenili gitara a vojna.

Branko Galoić

Keď mal 26 rokov, predal zosilňovač, kúpil si cestovný lístok a s imaním 50 mariek vyrazil do Amsterdamu, kde sa stal súčasťou miestnej scény hudobníkov z celého sveta.

Spolupracoval s bosnianskym  producentom Dragi Šestićom, ktorý produkoval Mostar Sevdah Reunion, Ljiljanu Buttler, Klezmofobiu. Jeho najnovší album album „Angel Song“ obsahuje niekoľko zaujímavých piesní, napríklad skladbu  Pjesma Andela, v ktorej sa vzletne prelína cigánsky swing s náznakmi reggae, recitáciou a spevom. Podobný charakter má aj skladba Sayonara Mon Amour s clivými husľami.

Je to, skrátka, príjemná, kultivovaná hudba so zmyslom pre úsmevné fúzie, o čom svedčia názvy skladieb ako Illegal Bolero alebo Cigánsky pas.

Miroslav Potoček (foto: press Branko Galoić)