LUCAS SANTTANA – BRAZÍLSKA ZHUDOBNENÁ POÉZIA V DIGITÁLNOM VEKU

Lucas Santtana – Sombre Noites E Dias /No, Format! 2014/

Brazílčan Lucas Santtana vyrastal v umeleckej rodine a už ako dieťa sa mal možnosť zoznámiť s významnými predstaviteľmi brazílskej hudobnej scény, napr. so speváčkou Marisou Monte, alebo Artom Lindsayom. Jeho otec Roberto Sant´Ana bol totiž hudobník a zároveň bratranec známej postavy miestnej hudobnej scény – speváka Toma Zé.

Lucas Santtana

Už v mladom veku hral Lucas dobre na gitaru, ukulele a bicie nástroje. Spolupracoval s významnými hudobníkmi (Chico Science, Caetano Veloso, Gilberto Gil), čo malo priaznivý vplyv na orientáciu v jeho neskoršej sólovej kariére. Tá sa začala v roku 2000. No výraznejšie úspechy Lucas dosiahol až s platňami Sem Nostalgia (2009) a O deus que devasta mas também (2012).

V súčasnosti je aktívnym členom politicko-kultúrneho hnutia „Tropicalismo“, v ktorom sú združení najmä umelci z brazílskeho štátu Bahia. Na svojom najnovšom albume Sombre Noites E Dias rozpráva tento skladateľ a spevák o živote  a láske v digitálnom veku, a jeho texty kladne hodnotia aj niektorí súčasní uznávaní básnici. Hudobne vychádza z afro-brazílskych tradícií, ale nebojí sa i experimentovania s elektronikou.

Ako jeho hostia sa na albume objavili napr. rapper De Leve, francúzska herečka Fanny Ardandt, alebo hráč na čelo a basovú gitaru, takisto Francúz Vincent Segal. Za najlepšie piesne tohto Lucasovho nového albumu je možné považovať Funk dos Bromânticos, Montanha Russa Sentimental, Diário de uma Bicicleta, alebo pilotný singel Partículas de Amor, ktoré sa objavia aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor