BRAZZAVILLE – AMERICKO-EURÓPSKA KAPELA VKUSNÉHO NEZÁVISLÉHO PESNIČKÁRSTVA

Brazzaville - Dream-Sea (South China Sea Music, 2018)

Brazzaville – Dream-SeaNázov pôvodne americkej nezávislej skupiny Brazzaville môže pôsobiť zavádzajúco, podobne ako názov skupiny Beirut. Brazzaville totiž nepochádzajú z hlavného mesta Konga, ani ich hudba s ním nemá nič spoločné. Nie je africká. Naopak, je priam ideálnou ukážkou vkusného angloamerického indie popu, samozrejme, v intenciách dnešného ducha doby, čiže indie popu s prvkami rôznych iných hudobných štýlov, obzvlášť exoticky znejúcich.

Brazzaville vznikli v USA roku 1997, dnes pôsobia v Španielsku, majú veľa priaznivcov v Rusku, čo je samo o sebe zaujímavé. Všetkých 11 albumov Brazzaville bolo pozitívne hodnotených hudobnými kritikmi. Nás v NMR zaujali pred niekoľkými rokmi obzvlášť ich albumy 21st Century Girl (2008) a Brazzaville in Istanbul (2009).  Nikto však Brazaville 2018nedokáže súkať ako z rukáva dobré pesničky nonstop donekonečna – nasledujúce albumy Brazzaville mali už trošku slabšiu skladateľskú úroveň. 

Brazzaville založil David Arthur Brown, skladateľ, spevák, hráč na strunové, klávesové a dychové nástroje (v minulosti hral na saxofón v Beckovej kapele). V roku 2003 predal všetko čo mohol a presťahoval sa z USA do Barcelony, kde vytvoril úplne nových Brazzaville z amerických emigrantov a Španielov. Sú nenapraviteľnými pozitivistami a romantikmi, veria, že svet je krásne miesto plné zázrakov, že pod jeho povrchom je všetko dobré. Túžia pomáhať ľuďom a majú radi samé dobré veci, ako napríklad džús z cukrovej trstiny, dyňový koláč, banánové palacinky, strešné záhrady, drevené domy, hojdacie siete, bionaftu, mangostánu, letné búrky.

Nemusíte sa obávať, že sa piesne na novom, tohtoročnom albume Brazzaville – Dream-Sea, podobajú ako vajce vajcu, podľa vzoru dnešných komerčných hitparád. Práve naopak, každá je iná, jediné, čo ich spája je nostalgia, lyrika, romantizmus, jemnocit, indie pop, chamber pop a v pozadí ľahký závan folku, bossa novy, lounge music. Ak niečo alebo niekoho pripomínajú, tak hudbu skupín Prefab Sprout, The Style Council, The Blow Monkeys, Kings of Convenience. Ako väčšina dobrých kapiel aj Brazzaville sú ľahko a rýchlo rozpoznateľní svojim hudobným štýlom a predovšetkým speváckym prejavom svojho lídra Davida, ktorého by bolo možné priradiť k pesničkárom typu Leonarda Cohena.

Miroslav Potoček (foto: Arthur Brown)