BRITSKÁ SKUPINA BLACK MIDI SA PREDSTAVÍ V BRATISLAVE

Poznáme tohtoročné nominácie prestížnych hudobných cien Mercury Prize 2019. Medzi kandidátmi na ocenenie za najlepší britský hudobný počin sa so svojím debutom Schlagenheim ocitli aj black midi, ktorí majú na jeseň naplánovaný koncert v Bratislave.

Black Midi

black midi sa na zozname adeptov na rešpektované ocenenie ocitli v spoločnosti mien ako Anna Calvi, Foals, 1975 či Idles. Vyčnievať z davu finalistov sa im darí predovšetkým vďaka žánrovej neuchopiteľnosti a inovatívnemu prístupu ku gitarovej hudbe. Na nominovanej nahrávke Schlagenheim surové gitary a piskot náhle strieda podivná elektronika, zvukové dekonštrukcie a živelný vokál. Nezvyčajne znejúci post-punk a hardcore s intelektom a britskou mladíckou energiou sa ukazuje ako dobrá kombinácia, ktorá je ojedinelá aj v rámci bohatej ostrovnej scény.

Mladí Londýnčania spôsobili zhruba pred rokom v hudobných kruhoch doslova ošiaľ a už počas prvého turné vypredávali jeden európsky klub za druhým. Obzvlášť po nominácii na Mercury Prize je pravdepodobné, že podobný osud ich čaká aj na najbližšom jesennom turné, v rámci ktorého si zastávku urobia aj v Bratislave. Slovenským hudobným nadšencom sa tak naskytuje príležitosť, ktorá sa už nemusí opakovať – zhliadnuť naživo horúci objav britskej hudobnej scény v malom klube pre 200 ľudí.

Podobná situácia na Slovensku nastala pred niekoľkými rokmi v prípade škótskych Young Fathers, ktorí sa ešte pred získaním Mercury Prize za album Dead predstavili v klube Stanica Žilina-Záriečie. Žilinskí dramaturgovia ukázali výborný vkus, odhad a timing. O niekoľko mesiacov neskôr by sa už publikum tejto kapely do menšieho klubu nezmestilo. Ich fanúšikovská základňa sa výrazne rozrástla a dnes Young Fathers s prehľadom vypredávajú najväčšie koncertné haly.

Black Midi

Britskej indie rockovej scéne sa v poslednom období začínalo zívať z obrovského množstva priemerných kapiel, keď sa ako záchrana z čista jasna zhruba pred rokom objavili black midi. „Najlepšia nová kapela, o ktorej nikto nič nevie,” napísal hudobný magazín NME.

Ich prítomnosť v online priestore či na sociálnych sieťach bola totiž minimálna. Záhadná kapela mala na konte sotva pár oficiálne vydaných singlov, napriek tomu už počas prvého turné vypredávali jeden európsky klub za druhým. Ich prvý oficiálne vydaný singel „bmbmbm“ potreboval dotlač už týždeň po vydaní, prvý náklad 300 kusov sa rozobral okamžite. Definitívne na seba black midi obrátili pozornosť záznamom ohromujúcej live session z festivalu Iceland Airwaves, ktorú zachytila legendárna americká rozhlasová stanica KEXP.

Pre pár týždňami vydali pod značkou Rough Trade Records debutový album Schlagenheim, ktorým potvrdili prognózy najinovatívnejšej britskej gitarovej kapely a tiež zmarili snahy novinárov o akúkoľvek žánrovú klasifikáciu. Surové gitary, piskot, elektronika, v súčasnej hudbe obľúbené dekonštrukcie, toto všetko tak ostré a priame, že navodí pocit post-punku či hardcoru. Progresívna tvorba a mladícka ľahostajnosť, ktorá pôsobí rebelsky no svojim spôsobom aj intelektuálne. Ak britská hudobná scéna túžila po výraznom zjave, black midi túto úlohu nielen splnili, ale latku nastavili ešte vyššie.

Objav britskej undergroundovej scény máte možnosť tento rok vidieť aj na Slovensku. Predstavia sa 3.10.2019 v bratislavskom klube Fuga. Koncert black midi je spoluprácou organizátorov zo značiek Suprasonic a Real Something, ktorí stoja za dramaturgiou festivalu a konferencie Sharpe.

Zuzana Mráziková, Alexander Čerevka a NMR (foto: press)