CANTOMA – ÚNIK NA VYSNÍVANÝ OSTROV VEČNEJ POHODY

Cantoma – Just LandedCantoma – Just Landed ( Highwood Recordings 2016 )

Existuje taký ostrov, na ktorom by všetci celý život žili ako na dovolenke? Relaxovali na plážach, opájali sa umením a boli jeden k druhému neuveriteľne fajn? Existuje. Kde?

Vo fantázii muža menom Phil Mison alias Cantoma. ( + Ambala, Bakazou, Balearic Buffin, Dos Hombres, Frontera, Reverso 68 ). Samozrejme, na jeho vybájenom ostrove musí zákonite kvitnúť zmysel pre ušľachtilú hudobnú kultúru, čo sa prejavuje vo väčšine nahrávok hudobníkov, ktorí nás jeho atmosférou chcú oblažovať v jednom z najkrajších žánrov elektronickej hudby, nazvaného balearic beat. (Alebo jednoducho – balearic). Názov tohto žánru je odvodený z pomenovania Baleárskych ostrovov ( Baleáry ). Do istej mieri sa predstavy tvorcov štýlu balearic stali skutočnosťou na baleárskom ostrove Ibiza. Pôvodne ich koncom éry eighties zrealizovali britský producenti a dídžeji. (Napr. Paul Oakenfold, Danny Rampling). Café Del Mar, kompilačné albumy štýlu balearic, pomenované podľa plážového baru na Ibize, preslávil jeden z jeho dídžejov – Španiel José Padilla.

Cantoma

Najnovší album Cantoma – Just Landed potvrdzuje, že Phil Mison je excelentný hudobný producent i skladateľ. Vytvoril repertoár bez jedinej slabšej skladby, inštrumentálnej či vokálno-inštrumentálnej. Všetky oplývajú zvukomalebnosťou, fantazijnosťou, impresionistickými a exotickými náladami. Elektronika nevytŕča samoúčelne na obdiv sveta, je kombinovaná s akustickými hudobnými nástrojmi. Sú ukážkou vkusného skĺbenia downtempa, dance, cosmic, ambientu, sú akoby zvukovým vánkom vanúcim od mora. Vyžadujú si kvalitnú aparatúru, počúvanie v tichšom prostredí, najlepšie na terase pri západe slnka. Phil Mison, Goliáš žánru balearic beat, potvrdil svoju dobrú reputáciu.

Miroslav Potoček (foto: press Cantoma)