ČECHOMOR OSLÁVILI 30 ROKOV NA SCÉNE NOVÝM ALBUMOM NADECHNUTÍ

Cechomor - NadechnutíSkupina Čechomor sa v roku svojho tridsiateho výročia hlási so štúdiovou novinkou. Album Nadechnutí vyšiel v piatok 23. marca 2018.

Album Nadechnutí má ambície, rovnako ako album Proměny (2001), ktoré sa stalo výrazným medzníkom nielen pre samotnú skupinu, ale aj pre českú a slovenskú hudobnú scénu na prelome storočí, byť ďalším vrcholom tvorby Čechomoru. Ľudové piesne doplnené o niekoľko pôvodných pesničiek dostali výrazný aranžérsky impulz z pera Jána Valty, ktorý k tradičným rockovým aranžmánom Čechomoru vytvoril výrazné dychové aranžmány. Široká škála hudobných štýlov od symfonickej hudby až po pravú českú dychovku ponúka nový a neobvyklý zvuk skupiny Čechomor za sprievodu Kumpanových muzikantov pod vedením virtuózneho trubkára Vlado Kumpana. Album Nadechnutí je ukážkou toho, že ľudové pesničky môžu mať v súčastnosti moderný zvuk.

Čechomor 2018Skupina Čechomor v tomto roku oslavuje tridsať rokov od svojho vzniku. Svojich priaznivcov vrátane rešpektu kritikov si skupina získala predovšetkým osobitou interpretáciou hudby, ktorej základom boli a sú ľudové pesničky. Od prelomového roku 2001, kedy Čechomor získali tri ceny Anděl (ako skupina roka, za album Proměny a za rovnomennú skladbu), ubehlo 17 rokov. Skupina za tú dobu koncertovala nielen doma a na Slovensku, ale aj v celej Európe, precestovala Severnú Ameriku, Austráliu i Áziu. Spolupracovala s niekoľkými výraznými hudobnými producentami (Ben Mendelson, Gerry Leonard), vystupovala spoločne s niekoľkými symfonickými orchestrami, japonským hudobníkom Joji Hirotou, s americkou pesničkárkou Suzanne Vega a množstvom ďalších umelcov. Hudobníci zoskupení okolo lídrov skupiny Františka Černého a Karla Holasa s hosťujúcou speváčkou Martinou Partlovou v posledných rokoch pracovali na novom modernejšom zvuku, výraznejších aranžmánoch a tiež na novom repertoári.

Tracklist albumu Nadechnutí: 1. Sedej slunko, 2. Když muziky hrály, 3. Padly vody, 4. Mamko nedávej mě, 5. Blízko tomu kameni, 6. Bošilecký zvony, 7. Kdyby mě tak bylo, 8. Vyletěl sokol, 9. Chvála Bohu, 10. Hříšná stodola, 11. Léta moje léta, 12. Před kostelem, 13. Tady jsme doma (bonus track)

Mgr. Marcela Kočandrlová (foto: Michaela Hermína)