NETRADIČNÉ SPOJENIE DÁNSKYCH HUDOBNÍKOV A SPEVÁKA Z PAKISTANU NA ALBUME SUFI SPIRIT OD ROCQAWALI

RocQawali - Sufi Spirit RocQawali – Sufi Spirit (Riverboat Records 2017)

Keď fenomenálny pakistanský spevák Nusrat Fateh Ali Khan predstavil svetu hudobný štýl qawwali zo súfijských svätyní, šokoval hneď dvakrát: zatiaľ čo západní poslucháči prišli prvýkrát do kontaktu s tak mystickým tranzom, tradicionalisti si trhali vlasy nad jeho prepojením s elektronikou. Spevák Ejaz Sher Ali prekvapuje nemenej: spojil sa s dánskou rockovou skupinou RocQawali.

Qawwali je hudobná forma súfismu, mystickej odnože islamu, usilujúcej sa o nadviazanie kontaktu a splynutie s bohom prostredníctvom extatického hudobného vytrženia. Hovorí sa, že qawwali vám vletí do mozgu, prejde chrbticou a exploduje v nohách, bez šance sa brániť pulzujúcim tranzovým rytmom, zvuku harmónia, mocnému tlieskaniu rúk a chorusu mužských hlasov sprievodnej skupiny, nazývanej party. Tú po boku pakistanského speváka a hráča na harmónium Ejaz Shera Aliho nahradila dánska rocková skupina, účinok posvätných i aktuálnych textov a milostných veršov perzských básnikov tým ale nestrácajú na účinku. Napríklad v skladbe I’LL Allah s veršami dávajúcimi poslucháčom požehnanie RocQawali 2017od básnika, spisovateľa, filozofa a „duchovného otca Pakistanu“ Dr. Allama Muhammada Iqbal, ktorý zomrel v roku 1938.

Ťažkotonážna rocková skupina RocQawali a jedinečný spevák sa pri hľadaní extázy zjednotili aj vďaka improvizačnému spôsobu nahrávania, v ktorom sa ako v tradičnom qawwali všetko podriadilo vedeniu spevákovho hlasu a produkcii Marka Howarda. Slávny a vyhľadávaný Kanaďan v minulosti nahrával s Bobom Dylanom, U2, Tomom Waitsom, alebo Peterom Gabrielom, ktorý na svojej značke Real World a festivale Womad kedysi uviedol na západnú scénu Nusrat Fateh Ali Khana. Spevák Ejaz Sher Ali je synom veľkého pakistanského qawwali Ustada Sher Aliho, s ktorým vystupoval od šiestich rokov. S modernou hudbou má skúsenosti už z predchádzajúcich albumov, s európskou rockovou skupinou sa ale spojil prvýkrát. Tak trochu zo zištných dôvodov: prilákať k starobylému štýlu mladú generáciu a vyzvať nové spevácke talenty k podobne odvážnemu kroku.

Jiří Moravčík (foto: RocQawali press)