ČESKÁ SKUPINA LISTOLET MÁ NOVÝ ALBUM, TULÁCKU MAPU A VYRÁŽA NA TURNÉ

Listolet CDČeská elektrofolková kapela Listolet združená okolo Tomáša Háčka predstavuje tulácku mapu k novému albumu. Skupina k nahrávke „Petiminutový tulák“ pripravila aj špeciálne koncerty s hosťami.

Trvalo to dlhých šesť rokov, kým skupina Listolet upiekla nový album. Je na svete, volá sa „Pětiminutový tulák“ a tých šesť rokov prestávky im prospelo. Pribudli polámané takty a ďalšie ozdoby, i keď ani dnes Listolet nezaprie folkové korene. Dvanásť farebných skladieb je zabalených do ilustrovaného bookletu od valašskej výtvarníčky Petry Jirouškovej. Medzi hosťami tentokrát nájdeme napríklad etno-jazzovú speváčku a skladateľku Luciu Páchovú, alebo klasika mnohých žánrov, Jardu Svobodu, zo skupiny Traband. „Pětiminutový tulák“ je pozvánka k instantným útekom do volajúcich diaľok a k šťastným návratom domov.


Listolet

ListoletSkupina Listolet brázdi pomedzie českého folkrocku a alternatívnej hudby od roku 2010. Do ich širokého nástrojového arzenálu patria okrem rockového základu napríklad mandolína, akordeón, saxofón či trúbka. Listolet koncertoval v Čechách i zahraničí a so singlom Lullaby prerazil až do MTV. Skupina býva často prirovnávaná s ďalšími tvorcami českej hudobnej scény (Beata Bocek, Jitka Šuranská, Lucie Redlová, Cermaque, Žamboši).

Listolet vznikli v Brne, ktorého hudobnou scénou nasiakli, dlhodobo sa však hlásia k pôvodu v Západných Karpatoch (Zlín, Valmez), kam sa tiež postupne vracajú. Od posledného albumu se čiastočne zmenilo obsadenie skupiny, za bicie zasadol Vojta Bystrý (Japka, Blues na druhou) a významnou posilou sa stal valašskomeziříčsky multiinštrumentalista Ondra Bulla (The Dust). Po albumoch „Listolet“ (2012) a „Malý kluk“ (2013) je „Pětiminutový tulák“ ich tretím radovým albumom. Skupina tiež prezradila miesta vzniku piesní svojho nového albumu „Pětiminutový tulák“. Staňte sa na päť minút tulákom po interaktívnej mape: https://mapy.cz/s/3ptQ7


Turné

Nový album Listolet predstaví na jarnom turné v Česku a na Morave, ktoré začalo vo štvrtok 7. marca. Krstnými rodičmi albumu sa v rôznych mestách stanú napríklad Marta Svobodová (Budoár staré dámy), Jarda Svoboda (Traband), Jitka Šuranská, Lucie Redlová, Beata Bocek či Jakub Cermaque.

7. 3. Zlín, Zelenáčova Šopa (+ Hluchý Dovrat, zvláštní host: Jitka Šuranská)
8. 3. Valašské Meziříčí, M-Klub (+ Lucie Redlová & Garde)
11. 3. Brno, Stará Pekárna (zvláštní host: Marta Svobodová)
11. 4. Praha, Kaštan (zvláštní host: Jarda Svoboda)
12. 4. České Budějovice, Velbloud (+ Naked Professors)
13. 4. Písek, open air před Balzám Café
16. 4. Olomouc, Divadlo hudby (+ Beata Bocek)
23. 4. Pardubice, Klub 29 (+ Cermaque, Beata Bocek)

Podrobnosti nájdete na: https://www.facebook.com/pg/listolet/events/

Přemysl Štěpánek a NMR (foto: press)