OPAK A MNOHOTVÁRNY POP NA JEHO ALBUME S NÁZVOM PRODUKCIE

Opak - Produkcie (A & M Business, 2019)

Opak - ProdukcieO tom, že má Opak nový album s názvom Produkcie sme Vás už informovali. Po niekoľkonásobnom vypočutí sa domnievame, že ide na domáci pomery o nadpriemerný titul, ktorý sme sa Vám rozhodli predstaviť v rubrike ALBUM TÝŽDŇA. Pri tejto príležitosti vnikol nasledujúci rozhovor. 

Od tvojho debutového albumu Otvorenie z roku 2008 ubehlo 11 rokov. Čo sa počas tejto doby zmenilo?

O: To je dlhá doba, že? Aby to ale nevyznievalo že som nič nerobil, tvorili a koncertovali sme počas tejto doby s AMO. 4 roky som ale oddychoval a venoval sa úplne iným činnostiam. Samozrejme som naberal inšpiráciu a postupne aj tvoril album Produkcie. Ak mám zhrnúť čo sa zmenilo u mňa ako sólo autora, tak za tých 11 rokov som v hudbe dospel, ale nezostarol. Mám väčšiu pokoru a žiadne očakávania. Uvedomil som si, kde je moje miesto a na čo sa mám sústrediť. Naučil som sa aj to, že hudba musí byť autentická bez špekulácie. Zmenil sa poslucháč, ale aj interpreti. Tí ktorí začínali u mňa v štúdiu sú dnes najznámejší. A publikum, ktoré chodilo na moje, teda naše koncerty, má dnes rodiny a iné starosti. Zmenil sa spôsob, ako sa promuje a distribuuje hudba. Počúva sa na streamovacích médiách ako na YT tak na Spotify či iTunes a pod. A šíri sa oveľa rýchlejšie, ako pred rokmi. Zároveň raperi produkujú jeden album za druhým a mám pocit, že je to na úkor originality.

Opak 2019Zdá sa, že Tvoja novinka Produkcie viac nadväzuje na tvorbu posledných dvoch albumov AMO, ako hudba Moeho projektu Solid Move. Cítiš sa slobodnejšie ako sólista?

O: Ja to vidím tak, že nadväzuje skôr na Opak – Otvorenie a na dobu kedy som v AMO pôsobil ako beatmaker. Posledné tri albumy AMO Positive, Rok nula a Analóg architekt som sa ako beatmaker podieľal minimálne. Vieš, ja som vlastne stratil všetko čo som s AMO mal vybudované. Kapelu, manažéra, produkciu, koncerty, slávu. Zostali mi iba moje schopnosti, túžba, viera a presvedčenie. V podstate áno, dá sa to nazvať ako sloboda a cítim sa slobodnejšie 🙂 Robím vyslovene to,  čo ma baví a o čom som presvedčený.

Istá nostalgia za AMO sa dá medzi riadkami prečítať z piesne Píšem Ti. Myslíš, že AMO sú definitívnou minulosťou, alebo je ešte šanca na znovuzrodenie?

O: Jasné, že by som si s AMO veľmi rád zahral, ako za našej najväčšej slávy pre tisícky ľudí. To boli tie momenty, ktoré by som si veľmi rád zopakoval. Možno ešte radšej sa vraciam ale k úplným začiatkom, ktoré opisujem aj v spomínanej skladbe. Ako som si tvoril prvé tracky doma v detskej izbe. Robil som to iba preto, lebo ma to bavilo. Tak sa asi vraciam do detstva, keďže som na tom teraz rovnako. 

Hudbu a texty albumu Produkcie si robil sám. Ako vznikali tieto piesne a čo ťa pri ich písaní inšpirovalo?

O: Album Produkcie je vizitka kým som, čo dokážem a aká je moja podstata. Išiel som do zabudnutia, aby som sa mohol znova zrodiť.  Album som vyrábal nárazovo. Každá skladba má úplne iný príbeh. Keď si ma našla inšpirácia a stretla sa chuť s voľnejším časom tak prišiel veľký tresk a vyrobil som song. Chýbala mi koprodukcia, také zrkadlo čo mi napríklad dával Moe, alebo kedysi ešte Viktor. Teraz som si musel pomôcť inak. V záverečnej fáze som dal album vypočuť pár ľuďom, ktorí mi dali svoje postrehy. Tie fungovali ako skladačka, hlavolam, ktorý som si nakoniec musel aj sám poskladať. Nakoniec som ich pripomienky zapracoval po svojom, ale takticky ma posunuli správne. Vždy to bolo o mne a mojom štúdiu. A tento vzťah bol veľmi osamelý. .

Opak 2019Ako reagoval  Xindl X, keď si mu pustil demo nahrávku piesne Freetime?

O: Xindl X úplne na prvú zareagoval pozitívne. Netrvalo dlho a track bol na svete. Je to veľmi šikovný hudobník a textár. Záleží mu na kvalite. Prišiel som za ním do Prahy s notebookom, kde sme si na káve niekoľkokrát pustili skladbu a doladili sme formu, ktorú som mu ponúkol. Po jeho profesionálnych pripomienkach to už išlo ako po masle. Ale ja som jeho dlhoročný fanúšik a dovolím si tvrdiť, že aj on môj. Tak si rozumieme.

Hudobných hostí je na albume viac. Každý z nich prišiel do štúdia odspievať, alebo odohrať svoju časť, alebo niektorí z nich sa podieľali aj pri vzniku jednotlivých piesní?

O: Xindl X a Marian Jaslovský svoje časti poslali a ostatní za mnou prišli do štúdia a nahrávali sme ich časti. Niektorí dokonca výrazne pripomienkovali, čo a ako si predstavujú pri svojich častiach skladby, takže sme to robili spoločne. Hostí som vyberal podľa pocitu. Všetkých považujem za talentovaných. Je to aj logické, že to bola vždy kooperácia s ich názorom.

Ako budú prebiehať koncerty po Slovensku. Budeš sa prezentovať  aj so živou kapelou?

O: Koncerty nebudú so živou kapelou ako kedysi, kde sme vytvorili 9 člennú flotilu. To je v súčasnosti pre mňa na tento rok nezvládnuteľné. Ale určite prinesiem znova niečo originálne a hlavne príjemné, možno zábavné. Mám to viac menej vymyslené. 

Aké sú Tvoje očakávania? Myslíš, že sa niektoré skladby z Tvojej albumovej novinky dostanú aj do vysielania komerčných rádií?

O: Za dobu čo som hudbe, stále neviem odhadnúť, čo ktoré rádio z mojej tvorby odprezentuje. Keďže nemám očakávania a skladby som na ňom nevytváral prvoplánovo úspešné. Jasné, že by som bol šťastný, ak sa moje piesne budú hrať v komerčných rádiách v áčkovej rotácii. Ale rovnako ma poteší online rádio, alebo dobré recenzie od hudobných kritikov. A aj každý jeden spokojný skalný fanúšik, čo si album pustí viackrát dookola a nájde svoj obľúbený track. 

Opak 2019 - 3Aký más názor na súčasné hudobné dianie na Slovensku? Oslovil Ťa niekto v poslednej dobe?

O: Pozitívne vnímam, aká je aká je úroveň domácej hudby a veľakrát sa približuje k svetovej úrovni. Nemyslím to ale tak, ako naši umelci kopírujú zahraničné hity. Ale tak skutočne. Krásne videoklipy, výborné podmazy, super spevácke výkony. Nevidím to často, ale keď na to narazím, tak ma to osloví. Naopak negatívne vnímam nízku úroveň textov, osobne si na tom dávam záležať a tiež to na domácej scéne vyhľadávam. 

Róbert Gregor (foto: press)