ČESKÁ SKUPINA VLTAVA VYDÁVA PO ŠIESTICH ROKOCH NOVÝ ALBUM

Vltava zverejnila svoj siedmy štúdiový album s názvom „Spass muss immer sein“. Skupine speváka, gitaristu a herca Roberta Nebřenského neprekáža prítomnosť vážnejších tém.

„Album – napriek istej zábavnosti – ponúka potenciálnym fanúšikom aj hĺbku. Nájdete na ňom piesne inšpirované detstvom, spomienkami na detstvo, láskou, piesne inšpirované otcovstvom a tiež synovstvom, ak môžem použiť toto slovo. Všetky majú svoj odraz v živote, v zážitkoch a pocitoch, ktoré zdieľa veľa ľudí. Opisované sú udalosti z minulosti i budúcnosti a piesne si odovzdávajú témy ako lopty. Vo všetkých prípadoch ide o svedectvo vydestilované do hlbokej radosti,“ hovorí Robert Nebřenský o témach konceptu nahrávky.

Nebřenský je autorom hudby a textov, výnimkou je skladba „Pouto“, v ktorej vzdáva hold básni maďarského spisovateľa Jánosa Pilinszkého.

Aranžmány šestnástich piesní tvorila celá kapela postupne od januára 2018. Prvou lastovičkou tvorivého procesu bola „Zahrada“.

„Vtedy sme ešte netušili, aké dobrodružstvá nás čakajú,“ opisuje Nebřenský toto obdobie, „ale stal sa zázrak, ktorý dnes berieme ako prirodzenú súčasť skutočnej tvorby – nápady sa začali zbiehať ako vtáky. Akoby ich so všetkými vôňami cudzích nočných kvetov priťahovala naša prapôvodná záhrada. Postupne nám do nej pristál pestrý kŕdeľ.“

Za viac ako tridsaťpäť rokov svojej existencie sa skupine Vltava podarilo kombináciou poetických textov a inštrumentálnej žánrovej rozmanitosti vytvoriť hudobný štýl, ku ktorému je ťažké zaradiť iných umelcov.

„Prečo ten nemecký názov? Pôvodne to bola len časť textu piesne Tati, haló!, v ktorej sa okrem češtiny objavuje aj slovenčina, nemčina a maďarčina. Pieseň je tak nevedomou pripomienkou našich monarchistických koreňov, ako aj čohosi zo zlomyseľnej švejkovskej atmosféry, ktorá je stále súčasťou nášho sveta. Názov Spass muss immer sein vymedzuje priestor celého albumu a vytvára rôzne napätie k jednotlivým témam, nesie so sebou mnoho vrstiev a odlišný a tiež meniaci sa vzťah ku každej z piesní,“ vysvetľuje Nebřenský.

Album nahral a zmixoval gitarista a producent Lukáš Martinek v štúdiu Svárov, pričom hudobnej produkcie sa ujal Nebřenský.

Vizuálnu podobu knihy Spass muss immer sein vytvoril grafický dizajnér Aleš Najbrt s použitím fotografií poetky Lenky Faltejskovej. Album vychádza v českom vydavateľstve 100PROmotion na CD, vinyle a digitálne. Jeho vydanie podporili fanúšikovia v crowdfundingovej kampani.

Kapelu tvoria gitarista a spevák Robert Nebřenský, klávesista František Svačina, basgitarista Tomáš Uhlík, bubeník Ondřej Pomajsl a Ondřej Klímek hrajúci na saxofón, flautu a klarinet.

Na jeseň tohto roku skupina vydá aktualizovaný tlačený spevník s názvom „Sold is a Guitar“, ktorý bude zachytávať celú ich doterajšiu tvorbu. Štúdiové vydanie bude mať tri koncertné premiéry 25., 26. a 27. januára budúceho roka. Vystúpenia sa uskutočnia v pražskom klube Jazz Dock.

Ricardo Delfino a NMR (foto: Jiří Štarha)