ČESKÉ TRIO KOŇE A PRASE PREDSTAVUJE KLIP A PRVÝ ALBUM

Stretnú sa vodič tatrovky s astrofyzikom a dajú sa dokopy s ekologičkou. To nie je vtip, ale reálny príbeh tria Koňe a prase z Valašského Meziříčí.

Martin Janírek, Viktor Mikulášek a Lenka Halová už pred dvoma rokmi zaujali so skladbou „Vysavač“. Teraz Koňe a prase piesňou „Stěhovák“ ohlásili svoju dlhoočakávanú debutovú platňu „Bramborové hity“. Videoklip k pesničke z archívnych záberov kapely zostrihala Johana Novotná, ktorá sa podieľala okrem iného na Ventolínovom dnes už kultovom klipe „Disco Science“.

Názov Koňe a prase (neskôr používaný s mäkčeňom nad „n“) vznikol na konci roka 2012 cestou na vystúpenie v bani Michal v Ostrave.

Do príchodu Lenky Halovej spolu dvojica Janírek-Mikulášek hrala na vernisážach. Súčasnú etapu kapely v roku 2018 naštartovali Petr Marek a Prokop Holoubek z kapely Midi Lidi, ktorí si tria Koňe a prase všimli na festivale Zubštejn.

Koňe a prase aj z jednoduchých melódií a popevkov dokážu zložiť osviežujúce elektropopové skladby.

Vo svojej hudbe veselou formou reflektujú na každodennú situáciu obyčajných ľudí, s dôrazom na ekológiu a spoločenskú kritiku. Text k piesni „Stěhovák“ vychádza priamo z osobnej skúsenosti kapelníka Martina Janírka.

„Dvanáct let jsem bydlel a pracoval na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí a důsledkem své velké sběratelské vášně jsem nashromáždil opravdu velké množství různých starých věcí. Ty jsem po vyhazovu ze zaměstnání musel kamionem stěhovat na jiné místo,“ hovorí hlavný textár, bubeník a spevák Martin Janírek.

Pesničky kapely Koňe a prase charakterizuje humor, bezprostrednosť, naivita, energia a úprimnosť.

„Jednodušeji to už nejde,“ dodáva s úsmevom k tvorbe kapely Janírek, a napriek tomu, alebo práve preto hudba Koňe a prase tak dobre funguje. Úspechy má tiež na živelných koncertoch, na ktorých si kapela vďaka hosťovaniu spriatelených kapiel Midi Lidi, Mucha či Bert & Friends už dokázala vybudovať pomerne veľkú základňu fanúšikov.

Album „Bramborové hity“ digitálne a na vinyle vyjde 1. septembra 2020 na značke Bumbum Satori.

Debutovej platne sa Koňe a prase dočkajú po štyroch zmarených pokusoch a ôsmich rokoch prerušovanej existencie kapely. Nahrávku natočili v srdci Beskýd v spolupráci so zvukárom kapely Buty, talentovaným Lukášem Lukášem. Obsahuje deväť skladieb, ktoré tento rok v lete v štúdiu Jámor zmixoval a zmastroval Ondřej Ježek. Na jeseň kapela s albumom vyrazí na prvé samostatné turné s rôznymi hosťami.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: press Koňe a prase)

Potvrdené koncerty skupiny:

27/08 Praha – Cross festival (+ Mucha)
29/08 Litomyšl, Festival Bez ambicí
29/08 Čeperka, Festival Karel
04/09 Mnichovo Hradiště – Kafe Ořech
05/09 České Budějovice, Slávie
03/10 Břeclav, Kafe Piksla
09/10 Prešov, Wave
13/10 Brno, Kabinet MÚZ (+ Muzikant Králíček) – KŘEST
04/11 Praha, Cafe V lese (+ Muzikant Králíček) – KŘEST
05/11 Plzeň, Anděl Cafe (+ Muzikant Králíček)
06/11 Hranice, Karnola (+ Muzikant Králíček)
07/11 Rožnov pod Radhoštěm, Vrátnice (+ Muzikant Králíček)
21/11 Zlín, Blok12 (+ Bert & Friends)
27/11 Košice, Tabačka
28/11 Liptovský Mikuláš, Diera do sveta
04/12 Ostrava, Cooltour (+ Metastavy) – TBC
18/12 Příbram, Junior (+ Bert & Friends)