AFRICKÝ SPEVÁK BONGEZIWE MABANDLA VO SVOJICH PIESŇACH SKÚMA LÁSKU

Na albume „Iimini“ sa Bongeziwe Mabandla prejavuje ako jeden z najvýznamnejších súčasných spevákov Juhoafrickej republiky.

Svojim zmyselným spevom rozpráva príbeh lásky. Jeho piesne majú súčasný afro-folkový zvuk a počuť v nich aj vplyvy modernej elektroniky. Bongeziwe Mabandla má mimoriadne vysoký falzet. Podobne ako Nelson Mandela sa narodil na východe Cape, v najmenej rozvinutom regióne krajiny. Spieval od detstva, no spočiatku nemal žiadne ambície. Hudba bola pre neho útekom z každodenného života. Tradičná hudobná forma jeho domovského regiónu je dodnes prítomná v jeho nahrávkach. V zozname jeho hudobných vzorov sa juhoafrickí umelci ako Jabu Khanyile, Busi Mhlongo, Oliver Mtukudzi stretávajú s menami ako Tracy Chapman, Lauren Hill a Ayo.

Silný tandem

V roku 2011 získal Bongeziwe, hrajúci v tom čase akustický folk, cenu francúzskeho rádia RFI za objav. Za svoj druhý album „Mangaliso“ získal v roku 2017 juhoafrickú hudobnú cenu za najlepší album. V tom čase začal pracovať s producentom a multiinštrumentalistom menom Tiago Correia-Paulo z Mozambiku, ktorý je tiež gitaristom známej mozambickej reggae skupiny 340 ml. Neskôr boli obaja spolu na turné a stali sa nielen priateľmi, ale aj tvorivým tímom, ktorý intuitívne spolupracuje.

Afro-folk pre budúcu generáciu

Tretí album „Iimini“ (Dni) je nielen o milostnom príbehu, ale aj o intenzívnom vzťahu medzi oboma hudobníkmi. Obaja kombinujú tradičné juhoafrické tradície s jemnými elektronickými rytmami a melódiami syntetizátorov. Ich hudba miestami evokuje juhoafrický štýl kwaito i synth pop osemdesiatych rokov minulého storočia.

Ich skladby sa často začínajú akustickou gitarou, čím vytvárajú baladický dojem, ale potom sa pridajú syntetizátory, tanečné basové linky, teplé rytmy a tempo sa zvyšuje. Jediným hosťom albumu je v skladbe „Ukwahlukana“ americký spevák a skladateľ Son Little, ktorý hráva so skupinou The Roots.

Príbeh lásky

„Iimini“ je koncepčným albumom o láske a spomienkach. V dvanástich piesňach rozpráva Bongeziwe milostný príbeh od krásneho začiatku po jeho smutný koniec. Preto počuť na začiatku otváranie dverí a ich zatváranie na konci. Autor chce, aby jeho piesne boli čo najviac autobiografické.

Inšpiroval sa nielen svojím vlastným milostným životom, ale aj juhoafrickým seriálom „Days of our life“, ktoré pravidelne sledoval počas dospievania. Z neho čerpal svoje prvé predstavy o láske. Album začína piesňou „Mini esadibana ngayo“ (Prvý deň, kedy sme sa stretli) a končí piesňou „Ndiyakuthanda (04/12/19)“, v ktorej Bongeziwe na konci zisťuje, že jeho láska je preč a hovorí, že ju bude vždy milovať. Dátumy, ktoré dal v zátvoriek za niektorými názvami svojich piesní, zodpovedajú skutočným dátumom jeho milostného príbehu. Chcel tým dosiahnuť, aby to bolo realistické ako film.

Krása jazyka

Skutočnosť, že Bongeziwe napísal pre svoj album akýsi scenár, je tiež preto, že má i divadelné zázemie. Po strednej škole sa presťahoval do Johannesburgu, kde študoval herectvo a potom istý čas pôsobil v televíznych seriáloch a v divadle. Túto skúsenosť preniesol do svojho hudobného života. Skutočnosť, že stále spieva v xhoštine je na jednej strane vyjadrením jeho prirodzeným vyjadrením a na druhej strane si myslí, že akcenty v tomto juhoafrickom jazyku znejú krajšie a zdôrazňujú jednotlivé slová.

Hneď na začiatku na nesprávnom štarte

V strede piesní je vždy spevákov hlas oduševnene zmyselný, niekedy až zúfalý. Album „Iimini“ oficiálne vyšiel 27. marca 2020, kedy sa v Južnej Afrike začalo s obmedzovaním kultúrnych podujatí. Preto sa jeho propagácia i turné odložilo do leta. Napriek načasovaniu zverejnenia, do ktorého zasiahla karanténa, dosiahol tento titul krátko po svojom vydaní miesto číslo jeden medzi najpredávanejšími nahrávkami iTunes v Južnej Afrike, čím sa stal zatiaľ jedným z najúspešnejších albumov roka.

Róbert Gregor (foto: press Bongeziwe Mabandla)