ČESKEJ SKUPINE KHOIBA VYŠIEL NOVÝ ALBUM

Khoiba 2019Nový album českej skupiny Khoiba je hlbokým ponorom do spoločného sveta Emy Brabcovej a Filipa Míška. Môže evokovať pocity dvojakosti, je obnažený i zahalený, brutálny i jemný, rozrušujúci i upokojujúci, obsahuje nádej i beznádej, je plný odstupu i spojenia, zákutí a vrstiev, do ktorých sa dá nazrieť. „Urobili sme takého ‚neučesaného hlavonožca‘,“ hovorí Khoiba.

Album balansuje „na hrane“ viacerých žánrov. Nie je dôležité, s akými prísadami elektronickej hudby Khoiba pracuje. Podstatné pre Khoibu je odniesť si pocit, aj keby vám z neho nemalo byť príjemne. Riskujete totiž, že sa dotknete niečoho skutočne citlivého. Texty popisujú osamotenie a oddelenie: „Kde je? Vtlačená v Edovom studenom heligóne, úplne sama vo svojom svete. Ale vie, ako hrať.“ (Snack) „Zaseknutý vo vnútri, nekonečne dlho v prevleku a so studenou nádejou čakám na ďalší život.“ (STF)

Kľúčom je otvorenosť voči vlastným emóciám. „Choď dolu pod tých osem roztiahnutých nôh, vzdaj sa svojho strachu a zapáľ okolo seba oheň,“ odkazuje Ema v texte o práci na sebe. (Onion Skin) Niekedy vás však táto „práca“ môže zaviesť do miest, kam ste sa dostať nechceli: „Išla som si posvietiť dolu do suterénu, ale prepadla som sa, tak ma upokoj a nechci, aby som na to nejako reflektovala.“ (In A Loft)

Vopred neplánované cesty majú svoj pôvab, zvlášť tie nepodmienené návratom. „Poď s nami, mal by si ísť, dvetisíc krokov do míľ tmavých katakomb.” (Storages) Zastavte spoločne s Emou a Filipom čas, zakalená voda sa po upokojení vyčistí…

Khoiba 2019Nový album Khoiby vychádza 22. marca na jantárovom a čiernom vinyle, CD a digitálne. O mix a produkciu sa postaral Filip Míšek a mastering mal na starosti Matouš Godík, ktorý sa spolupodieľal aj na mixe. Vizuálnu podobu albumu pripravil Roman Přikryl. V apríli Khoiba vyráža na turné a tiež vystúpi na niekoľkých festivaloch. Krst sa uskutoční 17. apríla v pražskom klube MeetFactory. Na väčšine koncertov Khoiby so svojím projektom Čáry života zahrá „songwriter“ a spevák Jan Boroš.

KHOIBA & Čáry života – koncerty na Slovensku

  • 6. apríl / Liptovský Mikuláš / Diera do sveta
  • 18. apríl /Bratislava / Kulturák klub
  • 25. apríl / Žilina / Stanica-Záriečie
  • 26. apríl / Košice / Tabačka
  • 25. máj / Trenčín / Klub Lúč

Zdeněk Neusar + NMR (foto: Roman Dietrich)