CHICO TRUJILLO – KRÁLI SLÁVNOSTÍ, ZÁBAV A KARNEVALOV

ChicoTrujilloChico Trujillo – Reina De Todas Las Fiestas    (Barbes  2015)

Píšu o nich, že sú kráľmi hudobného štýlu cumbia, hoci nehrajú typickú starú cumbiu. Hrajú štýl Nueva Cumbia Chilena. Skupina Chico Trujillo z Čile je bezpochyby veľkým lákadlom – hudobným, koncertným. Pritom začínala neformálne, zo špásu, pred šestnástimi rokmi, počas stretnutí speváka Alda „Macha“ Asenja s členmi jeho punkovej skupiny La Floripondio, keď hrali staré hity cumbie. Trávili veľa času v Berlíne a potom sa už objavovali na veľkých festivaloch Lollapalooza, Vive Latino, Hollywood Bowl. Ich hudba má korene v cumbii z čias Pinocheta, ktorú kombinujú s alternatívnou kultúrou.

Chico Trujilo

Najnovší album Chico Trujillo – Reina de Todas Las Fiestas (Kráľovná všetkých slávností), bol nahrávaný v Kolumbii, Mexiku, Argentíne a Čile. Hosťom je tridsať členná dychovka, vytvárajúca divokú karnevalovú atmosféru. Na nahrávaní sa podieľali Kevin Johansen (festival Pohoda / 2006), Álvaro Henriquez, spevák Los Tres, najvplyvnejšej rockovej kapely z Čile, a hip hopové duo Rebel Diaz z Bronxu.

Počuť vplyvy peruánskych valčíkov, argentínskych balád a táng, čiže i sentimentálnosť, no v popredí pulzuje temperamentnosť, tanečnosť a duch „rockeros a cumbieros“. Keď sa človek pozrie na ich živé vystúpenia, tak si asi pomyslí, že na Slovensku nám presne toto chýba, hudobníci, ktorí zídu dole z pódia medzi ľudí a dokážu ich strhnúť k nadšenej zábave svojou hudbou – akustickou. Lenže to chce nielen inakších hudobníkov, ale aj inakších ľudí.

Miroslav Potoček (foto: press skupiny)