CULLEN OMORI – HUDOBNÁ OČISTA NA ALBUME THE DIET

Cullen Omori - The Diet (Sub Pop, 2018)

Cullen Omori - The DietGitarista, spevák a skladateľ Cullen Omori bol v rokoch 2007-2014 spolu s bratom Cameronom a ďalšími hudobníkmi členom americkej indie rockovej skupiny Smiths Westerns.

I keď u nás názov tejto kapely asi väčšine veľa nehovorí, za veľkou mlákou mala svoje nemalé publikum a ostali po nej tri výborné albumy. Krátko po jej rozpade sa Cullen vybral na sólovú dráhu a nahral album s názvom „New Misery“. Tento titul charakterizovalo hľadanie nových zdrojov inšpirácií a získanie väčšieho sebavedomia.

Cesta k jeho druhému albumu „The Diet“ nebola ľahká. V posledných rokoch sa musel totiž vysporiadať s automobilovou haváriou, naštrbenými medziľudskými vzťahmi a ďalšími životnými skúškami. „Nikto nezomrel, nemal som ťažké fyzickej zranenia, ale emocionálne toho bolo na mňa veľa,“ hovorí Omori a dodáva. „Svoj nový album som nazval „The Diet“, pretože ísť na diétu znamená sa zbaviť určitých vecí a regulovať príjem ostatných.

Predstava, že to môžete urobiť, znamená, že musíte mať prebytok toho, čo sa snažíte obmedziť. Svoje pocity z frustrácie som sa snažil konfrontovať spôsobom, ktoré som považoval za produktívne. Začal som sa cítiť ako profesionálny hudobník a písal som hudbu bez Cullen Omori 2018akéhokoľvek predstierania.“

Po presťahovaní z Chicaga do Los Angeles v roku 2016 sa Omori rozhodol urobiť umelecký reštart. Výsledkom toho je, že niektoré jeho nové piesne sú ešte prístupnejšie, ako tie z minulosti. Dvanásť nových nahrávok vzniklo za asistencie producenta, multinštrumentalistu a speváka menom Taylor Lock v jeho vlastnom nahrávacom štúdiu.

Pred vydaním albumu boli predstavené skladby „Four Years“ a „Happines Reigns“, ktoré istým spôsobom naznačili, že zmysel pre kvalitné pesničkárstvo Cullen skutočne nestratil. Za ďalšie silné piesne možno považovať skladby ako „Borderline Friends“, „Master Eyes“, „Last Line“ a „Quiet Girl“. Album The Diet je nepochybne pesničkovo kvalitným albumom, a preto Vám jeho nahrávkami osviežime ďalšie letné dni v 33-om tohtoročnom albume týždňa.

Róbert Gregor (foto: press)