CYPERSKÉ TRIO MONSIEUR DOUMANI DOBILO REBRÍČEK TRANSGLOBAL WORLD MUSIC CHART

Monsieur Doumani – AngathinMonsieur Doumani – Angathin (Monsieur Doumani 2018)

Úspech u hudobných expertov má trio Monsieur Doumani už od roku 2012 (EP Cyfolk). Pochádza z Nikózie, hlavného mesta ostrova Cyprus, ktoré na hudobnej mape doteraz príliš nesvietilo. Trio hrá svoje vlastné skladby i tradičné cyperské piesne. To by samo o sebe nebolo nič mimoriadne. No Antonis Antoniu (spev, tzuras – strunový nástroj s dlhým krkom), Angelos Ionas (gitara) a Demetris Yiasemides (dychové nástroje), majú inovatívny prístup k cyperskej ľudovej hudbe a zmysel pre humor. Ich prvý album Grippy Grappa (2013) im získal v magazíne Songlines nomináciu v kategórii „Najlepší nováčik roka“ a účasť na festivaloch Womad a Carlton Park. O nič menej zaujímavý bol aj ich druhý album s názvom Sikoses, ktorého názov je pomenovaním posledného dňa hodov počas karnevalu pred obdobím pôstu. V roku 2016 boli Monsieur Doumani nominovaní v kategórii ‘Najlepšia skupina’ v hudobných cenách Songlines Music Awards.

Pred pár týždňami sa cyperské trio Monsieur Doumani pripomenulo tretím albumom s názvom Angathin, ktorý pozostáva takmer výlučne z autorských skladieb a voľne nadväzuje na ich predchádzajúci album. Texty albumu so symbolickým názvom (v slovenčine tŕň) sa viac ako kedykoľvek predtým zaoberajú politickými a sociálnymi témami. Sú výzvou na vzburu proti korupcii, rasizmu a nespravodlivosti. Jednotlivé skladby sú okrem iného inšpirované nestabilnou politickou situáciou na rozdelenom ostrove Cyprus a potrebou zmierenia a znovuzjednotenia. Sú aj reakciou na environmentálne zločiny spáchané v mene hospodárskeho rastu a zisku. Hudobne skupina istým spôsobom experimentuje a to najmä z hľadiska kompozície a usporiadania v skladbách, počuť neočakávané vzťahy medzi melódiami, rytmami a harmóniami. Ich hudobný jazyk je postavený na pilieroch tradičnej cyperskej hudby, je ale infiltrovaný aj prvkami  iných žánrov, ako je rock, blues, hip-hop, punk, psychedélia, balkánsky pop a ďalších.

Monsieur Doumani 2018Novinka sa tiež vyznačuje širokou škálou spolupráce. Populárny cyperský skladateľ Alkinoos Ioannidis a jeden z najvýznamnejších súčasných reprezentantov cyperskej tradičnej hudby Michalis Terlikkas, interpretujú každú jej skladbu. Účasť talentovaného cyperského rapera JUΛIO prináša do nahrávok svieži vzduch. Na tvorbe albumu sa podieľal aj najväčší súčasný grécky skladateľ Thanasis Papakonstantino a uznávaný cyperský skladateľ žijúci v Petrohrade Andreas Kameris, ktorý do nahrávania zapojil ruský vokálny súbor Fortis, ktorý naspieval skladbu v grécko-cyperskom dialekte. V neposlednom rade ruku k dielu priložil aj charizmatický grécky bubeník a hráč na vibrafón Alexandros Gagatsis.

Album Angathin bol nahraný v gréckom štúdiu Ahos v Megalovrisos Agias a trio si ho produkovalo samo. Jeho obal navrhli pouliční umelci, ktorí si hovoria Twenty three.

To, že hudba tria Monsieur Doumani má úspech medzi expertmi zameranými na world music, neprekvapuje. Prekvapuje fakt, že jeho hudba pôsobí aj na širšie publikum, napriek tomu, že je na míle vzdialená od typického zvuku súčasnej populárnej hudby. Preto by hudobným nadšencom aj u nás doma na Slovensku mala stáť aspoň za vypočutie.

Róbert Gregor (foto: Panayiotis Mina)