ĎALŠIA POCTA NINE SIMONE

round ninaRound Nina – Tribute To Nina Simone (Verve 2014)

Pred jedenástimi rokmi zomrela Nina Simone. Album „Round Nina“ je poctou tejto veľkej jazzovej speváčke.

Mnohí považujú jej spev za jeden z najvýraznejších v  jazze  dvadsiateho  storočia . Na nahrávaní jej hitov, ktoré obsahuje album Round Nina, sa zúčastnili veľké spevácke osobnosti  súčasného popu a jazzu, napríklad Lianne La Havas (UK), Ben L’Oncle (Francúzsko), Olivia Ruiz (Francúzsko/ Nouvelle Vague), Hindi Zahra (Francúzsko), Sophie Hunger (UK), Keziah Jones (Nigéria), Melody Gardot (USA), Gregory Porter (USA).

Nina Simone

Album by mal byť pre väčšinu poslucháčov ľahko stráviteľný, a to aj pre tých, ktorí k jazzu neinklinujú.

Všetky skladby držia pohromade  témami textov piesní i hudobným štýlom. Nahrávali  ich najmä traja muzikanti – pianista, basový gitarista a bubeník. Miestami je hudobný základ obohatený o zvuky sláčikových, alebo dychových nástrojov prípadne harfy. Keďže tento hudobný sprievod je skôr jednoduchší,  osobitosť jednotlivých piesní je viac-menej závislá na interpretácii speváčok a spevákov.

Výsledok je prekvapivý. Piesne ako „Sinnerman, Baltimore, My Baby Just Cares For Me“, alebo  „Put On Spell On You“ sú interpretačne zvládnuté na jednotku  a zároveň dostali nový rozmer. Album Round Nina je príjemným osviežením predvianočnej hudobnej ponuky a zároveň i dôkazom toho, že nové verzie starších piesní môžu mať vysokú umeleckú úroveň aj bez remixov a elektroniky, keď sa na ich realizácii podieľajú talentovaní, dobrí hudobníci a speváci.

Róbert Gregor (foto: archív)