DANIEL LANOIS – GOSPEL AJ DUB NA ALBUME HEAVY SUN

Daniel Lanois - Heavy Sun (Ent. One Music, 2021)

Daniel Lanois je kanadský hudobný producent, gitarista, spevák a skladateľ. V minulosti sa producentsky podpísal pod úspešné albumy interpretov akými sú Peter Gabriel, Bob Dylan, Robbie Robertson, Emmylou Harris. Spolupracoval aj s Brianom Enom, či skupinou U2, za čo získal ocenenie Grammy.

Daniel Lanois vyrastal na gospelovej hudbe a organových zvukoch. Láska ku koreňom tejto hudby ho nikdy neopustila, a preto na novom albume „Heavy Sun“ spája gospel s dubom a elektronickou hudbou.

Nové nahrávky boli zaznamenané v Los Angeles a Toronte s jeho dlhoročnými spolupracovníkmi Roccom DeLuca (gitara), Johnnym Shepherdom (varhany) a Jimom Wilsonom (basgitara).

Imaginárny kostol v našej mysli.

Lanois o vzniku nového albumu hovorí: „Snažili sme sa premiestniť evanjelium do budúcnosti. Chceme našou hudbou zlepšiť náladu ľuďom, aby sa necítili byť izolovaní. Každý sa môže stať súčasťou toho, čo robíme.“

Album „Heavy Sun“ stelesňuje posun v Lanoisovej kariére.

Takmer po desiatich rokoch je to jeho prvý album pod vlastným menom, v ktorom počuť aj spev. Nové nahrávky boli dokončené ešte pred pandémiou, takže nebolo zrejmé, ako efektívne bude jeho posolstvo pôsobiť v súvislosti s izoláciou a lockdownom.

Nové skladby sú aj o vybočení z tempa moderného života.

Daniel Lanois o tom hovorí: „Ako emocionálne bytosti sa nepohybujeme tak rýchlo ako technológia. Je preto v poriadku spomaliť a spievať piesne, ktoré vás vyradia z bežnej rutiny. Dubový zvuk nových nahrávok sa zrodil v štúdiu, to sa nedeje na ulici. Ľudia, ktorí nové nahrávky zachytili, pracovali v dvoch úrovniach. Zachytili surový výkon hudobníkov a aj ich štúdiovú mágiu. Naše najlepšie analógové objektívy nevyhadzujeme len preto, že sme si zaobstarali nový digitálny fotoaparát. Nikdy by sme sa nemali vzdať jadra toho, kým sme.“

Róbert Gregor (foto: Marthe Vannebo, press)