DARKNESS POSITIVE NA NOVOM ALBUME SPOJILI ROCK, RAP, JAZZ AJ FUNK

Ak je niekto na domácej hudobnej scéne dobrý v spájaní zdanlivo nespojiteľných žánrov, je to skupina Darkness Positive.

Už debutovým albumom dokázala osloviť poslucháčov nekonvenčným gitarovým popom s džezovými odbočkami, improvizáciami, humorom a jazykom nevhodným pre deti. Teraz prichádza talentované trio s druhým albumom. Jeho názov “?” symbolicky naznačuje, že opäť ide o nahrávku plnú prekvapení.

„S prvým albumom to bolo pre nás jednoduché. Verili sme našej hudbe a bolo nám celkom jedno, čo sa bude okolo nás diať. Teraz už máme nejakých fanúšikov a zároveň z histórie vieme, že druhé albumy pochovávajú kapely. Ale aj tak sme si povedali, že urobíme a nahráme to, čo sa nám bude chcieť,” hovorí basgitarista Adrián Simonides, ktorý rapuje spolu so Šimonom Švidraňom v skladbe ‚Dáme si gól‘. Tento song je zaujímavý tiež svojím posolstvom v otázke globálneho otepľovania.

“?” je pre Darkness Positive zvukovým aj osobnostným posunom. Šimon Švidraň, Adrián Simonides a Matej Richtarčík však na ňom naďalej ostávajú ‚Sami sebou‘. Sú plní humoru, sebairónie, spievajú súčasným jazykom a hrajú jednoducho všetko, čo ich baví. Naďalej poukazujú na problémy vlastné, ale aj problémy našej spoločnosti s pomocou metalových riffov, rýchleho rapu, šialených inštrumentálnych sól a chytľavých refrénov.

Celá nahrávka znie rockovejšie ako jej predchodca a prekvapujúcim momentom je aj progres v prejave speváka, keď napríklad v pesničke ‚Kufrík‘ zaujímavo pracuje s polohami a farbou svojho hlasu.

„Nie, neberiem žiadne lieky. Je to spôsobené len vývojom a hlavne praxou. Nahrávam sa u seba doma v štúdiu, no niektoré ‘tejky’ na albume vznikli priamo v našej martinskej skúšobni. Tam totiž vo vedľajšej izbe nebýva moja stará mama, takže sa tam dá dobre odviazať a to je to, čo naše nahrávky viac než potrebujú,“ hovorí s typickým sarkazmom Šimon Švidraň.

“?” vychádza 6. novembra na značke Slnko Records. Digitálne je už dostupný a CD sa dá zohnať v obchodoch alebo na webe vydavateľstva. Kapela pripravuje aj špeciálnu edíciu platní v malom náklade, pričom každý vinyl bude niesť originálny dizajn od umelca Norberta Neuschla. Ďalšie plány Darkness Positive sú aj vzhľadom na aktuálne dianie otázne.

Ako sami dodávajú: „Netušíme, čo sa bude diať s nami, s našou hudbou a vôbec touto dobou. Nad všetkým visí jeden veľký otáznik. Ten to celé zastrešuje.“

Alexander Čerevka (foto: Norbert Neuschl)