DAUGHTER A VZŤAHY NA DIAĽKU

Londýnske indie folkové trio Daughter sa pripomína tretím albumom „Stereo Mind Game“ inšpirovaným túžbou na diaľku.


K tomu, aby mohol vzniknúť pôsobivý indie dream pop, nie je nevyhnutne potrebný silný spevácky prejav. K snivému spevu na hranici počuteľnosti stačí krehký dievčenský hlások, môže byť aj nesmelý, rozochvený, šepkavý. Vzťahuje sa to aj na spev speváčky anglického tria Daughter. (Elena Tonra – spev, gitara, Igor Haefeli – gitara, Remi Aquilella – bicie nástroje). No nie je to v pravom slova zmysle anglické trio. Elena má írsko-taliansky pôvod, Igor je Švajčiar, Remi Francúz.

Na hudobnej scéne pôsobia od roku 2010

Ich prvý album „If  You Leave“ (2013) vyšiel pod značkou legendárneho labelu 4AD, ktorému kapela ostala verná dodnes. To samo o sebe stačí nato, aby si ich hudobný nadšenec všimol. V roku 2016 im vyšiel druhý album „Not To Disappear“, ktorý evokoval tichý pád snehovej vločky – bola v ňom krehkosť, vášeň obklopená mrazivým chladom, podivná apatia, melanchólia, rozplývavý zvuk gitár – zvonivý, priestorový. Ťažko jednoznačne túto kapelu hudobne zaškatulkovať. Asi jediné logické pomenovanie je fúzia štýlov dream pop, art pop, indie pop, chamber pop, folk, post-rock, ambient. 


Členovia Daughter žijú v rôznych mestách a speváčka Elena Tonra vydala v roku 2018 sólový album pod názvom Ex:Re. Po siedmich rokoch sa kapele podarilo zmobilizovať k tretiemu dielu, ktorého hudba sa najviac približuje k mainstreamovému popu.

Témy albumu, ktorý je inšpirovaný Tonriným vzťahom na diaľku, sú najmä o problémoch so spojením a prekonaním vzdialenosti. V svižnej skladbe „Swim Back“ túži Tonra po priamejšej komunikácii a plánuje „nájsť dieru v oceáne“, aby mohla cestovať za svojím milencom.

V skladbe „Be On Your Way“ sa speváčka vzdáva nárokov a sľubuje, že sa stretne s vyvoleným za iných okolností. V čase, keď u väčšiny rezonujú ošúchané balady Lany Del Rey, táto nahrávka dokazuje, že Daughter si vybrali na znovuzrodenie vhodný čas.

NMR (foto: press)