ANDREW BIRD PREMIEŇA PROBLÉMY NA MELÓDIE

Americký pesničkár, multiinštrumentalista a predovšetkým huslista Andrew Bird sa novom albume „Inside Problems“ vysporiadal s problémami.


Mix  folku, indie popu i vážnej hudby. Kto sa obáva nudy, môže dať obavy bokom, pretože Andrew vyhútal čosi paradoxné, klasiku experimentálnu, plnú zmien melódií, tempa, nálad, zvukov.

Občas v nej počuť vplyvy hudby jeho obľúbencov – Ravela, Debussyho, Bartóka. Tiež sa občas blysne originálne podaným swingom i alternatívnym rockom, veď kedysi spolupracoval s punkovo swingovými Squirrel Nut Zippers a vystupoval spolu s Radiohead, či Fleet Foxes.

Andrew má ešte jedno dôležité plus. Patrí totiž k hudobníkom, ktorí sú presvedčiví aj naživo na koncertoch. 

Navyše, v prestávkach medzi piesňami na pódiu niečo zvyčajne fanúšikom aj povie – samozrejme, so zmyslom pre duchaplný humor.


Vznik albumu „Inside Problems“ ovplyvnili nočné mory.

Andrew Bird mení nočné myšlienky na piesne a hľadá odpovede na každodenné neistoty. Bojuje s tým, čo by bolo, keby bolo („Underlands“) a obáva sa, ako povedať láske svojho života tie správne veci („The Night Before Your Birthday“).

Predmetné problémy vám môžu byť povedomé, pretože nepochybne ste sa aj vy niekedy pozerali na mierne osvetlený strop a premýšľali ste, „čo ak sa svet vychýli zo svojej osi?“

Pri všetkej emocionálnej rozpoltenosti Andrew Bird nevybočil zo svojho štýlu.

V nových nahrávkach počuť jeho charakteristické pískanie a husle, rovnako ako cítiť známe ľahké tempo jeho piesní. Album „Inside Problems“ nahral Bird naživo so svojou štvorčlennou kapelou a speváčkou Madison Cunningham.

Šuchotavý rytmus skladby „Make a Picture“ dodáva hravosť zábavne sebavedomým veršom ako „Nevieš, že som nenapraviteľný optimista pracujúci s osudovou chybou?“ Ľahká melódia titulnej skladby znie ako pierko plávajúce vo vetre.

Na albume „My Finest Work Yet“ z roku 2019 Bird prekvapil kritickými skladbami o politických sporoch a klimatických zmenách. Napriek tomu, že na novom albume pootvára svoj vnútorný svet, jeho piesne pôsobia podobne vkusne.

Titulná pieseň sa končí veršom: „Každý centimeter z nás je chodiaci zázrak.“ Náš vnútorný svet je rovnako zložitý ako ten vonkajší.

NMR (foto: press Andrew Bird)