DAVID WALTERS A INTÍMNA ATMOSFÉRA NA ALBUME NOCTURNE

David Walters mal v pláne ísť na turné, ale koronakríza zmarila jeho plány. Namiesto toho nahral s podporou troch známych virtuózov intímny album „Nocturne“.

David Walters - Nocturne

Začiatkom minulého roka uviedol David Walters na svetlo sveta album „Soleil Kreyol“. Jeho piesne, vďaka karibským rytmom a funkovým vplyvom, evokovali slnečnú tanečnú atmosféru. Súčasná kríza však pomyselnú párty ukončila skôr, ako sa predpokladalo a hudobník musel zrušiť 60 koncertov.

Plody lockdownu.

David ale nechcel stagnovať a preto hrával spolu s Vincentom Ségalom komorné online koncerty. Violončelista Vincent Ségal prekračuje hranice klasickej hudby. Hral s rapperom meno Oxmo Puccino, kráľovnou morien Cesariou Evorou, či Stingom.

Ich stretnutia boli také inšpiratívne, že pokračovali v nahrávacom štúdiu, kde sa k nim pridal hráč na koru Ballaké Sissoko z Mali (Ségal s ním v minulosti nahral dva úspešné albumy) a bubeník Roger Raspail z Guadeloupe.

Globálna superskupina.

V náročnom roku 2020 sa Davidovi splnil sen a to nahrať album s tromi výnimočnými hudobníkmi. V ústraní zložil osem piesní na gitare. Potom spoločne s Vincentom upravili ich aranžmány. Na intímne perly prerobili tiež dve pôvodne tanečné piesne z predchádzajúceho albumu „Mama“ a „Manyè“. Všetky skladby boli zaznamenané naraz, bez akýchkoľvek následných zmien, aby sa zachovala ich špeciálna atmosféra. Pre Davida to bola celkom nová skúsenosť, pretože začínal ako producent elektronickej hudby.

Nadčasové správy a starí hrdinovia.

Premyslené texty na albume „Nocturne“ odrážajú udalosti minulého roka. Skladba „Carioca“ je spomienkou na dovolenku v letovisku. Ďalšou dôležitou témou je hnutie Black Lives Matter. V piesni „Sam Cook Di“ pripomína spevák odkaz z oblasti občianskych práv „A Change Is Gonna Come“ od Sama Cooka.

Skladba „Freedom“ popisuje, ako sa dá pomocou hudby dosiahnuť spoločenská zmena. David cituje priekopníka afrobeatu Fela Kutiho, ktorý kedysi povedal: „Hudba je zbraň“. V piesni „Papa Kossa“ spomína na ďalšieho známeho afrického hudobníka Manu Dibanga, ktorý zomrel v roku 2020 na následky Covid 19.

Album „Nocturne“ pôsobí ako trblietavá sviečka obklopená štyrmi priateľmi, ktorí osladili naše uzamknutie.

Róbert Gregor (foto: press David Walters)