DELADAP A JAZZOVÉ VERZIE ICH HITOV NA ALBUME REJAZZED

DelaDap - RejazzedDeladap – Rejazzed – Bring It On (Chat Chapeau Nouveau 2017)

Rakúska skupina DelaDap vznikla v roku 2003 a jej názov znamená v rómčine daj mi rytmus. Založil ju v Prahe narodený hudobník a producent Stani Vana. DelaDap považuje za medzinárodný projekt, pretože počas existencie sa v ňom vystriedali hudobníci z Rakúska, Srbska, Čiech, Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a ďalších krajín. Spočiatku bol pre ich produkciu charakteristický najmä rómsky vplyv, ktorý vkusne kombinovali s popom a elektronickou hudbou. Istý čas v skupine pôsobila aj slovenská speváčka Eva Banyaková a huslista Dezider „Dežo“ Rigo. Rómsky vplyv bol výrazný najmä na ich prvých troch albumoch Cigani Ruzsa + Angelo (2004), Dela Paji (2006), Sara La Kali (2008). Postupom času sa ale tento vplyv začal vytrácať. Príchodom nových speváčok Yola B a Noma D sa ich produkcia čoraz viac približovala k swingu, jazzu a popu, čo sa prejavilo na obsahu albumov I Know What You Want (2012), Made In Mexico (2013), This Is !Deladap (2014) a Bring It On (2016). Všetky tieto albumy vyšli na značke rakúskeho vydavateľstva Chat Chapeau Nouveau, Stani Vanaktoré v súčasnosti vedie sám Stani Vana.

Vplyv jazzu sa prejavil ešte výraznejšie na ich albumovej novinke Rejazzed, na ktorej skupina do jazzových podôb pretransformovala skladby najmä zo zatiaľ posledného albumu Bring It On. Výsledkom je vkusná kolekcia ôsmich nahrávok, ktorá osvieži jesennú hudobnú ponuku. V našom vysielaní môžete z tohto albumu počuť hneď niekoľko piesní.

Jedinečná zmes svižných rytmov, rómskych vplyvov a džezových hudobných prvkov robí z rakúskej kapely DelaDap stále výnimočnú skupinu.

Róbert Gregor (foto: Heinrich)