THE MILK CARTON KIDS – DETI Z KARTÓNU OD MLIEKA, FOLKOVÝ OBJAV Z AMERIKY

milk carton kidsThe Milk Carton Kids – Monterey (ANTI, INC. 2015)

Tento album vyšiel v polovici mája, takže už nie je horúcou novinkou, no stále spĺňa atribúty nahrávky, ktorú je vhodné si v týchto dňoch všimnúť. Navyše, ak vás kapela, ktorú ste dosiaľ nepoznali, ohúri, máte chuť dať o tom vedieť ostatným poslucháčom a čitateľom. Presne to sa týka  dvojice Milk Carton Kids, amerických „folkáčov“ z Kalifornie. Tvoria jemnú akustickú muziku, ktorú vďaka ich dvojhlasu prirovnávajú k starým dobrým Everly Brothers, ale aj k Simonovi a Garfunkelovi.

V roku 2013 boli Milk Carton Kids dokonca nominovaní na cenu Grammy za najlepší folkový album. V diskografii majú zatiaľ štyri albumy, vrátane toho najnovšieho, s názvom Monterey. Môžete sa však pokojne započúvať do akéhokoľvek z nich, vždy na vás dýchne nefalšovaná atmosféra amerického folku, krehkých melódií a melancholického spevu. Kenneth Pattengale a Joey Ryan založili svoje folkové duo pred štyrmi rokmi a pozornosť si získali zatiaľ len v USA.

To nám však nebráni predstaviť si ukážky z ich aktuálneho albumu aj v našom utorkovom programe 120 minút s hudbou. Budete si môcť vypočuť päť pesničiek, predstavujúcich podľa kritikov to najlepšie zo súčasného folku. Ide o „jednoliaty“ album, z ktorého nemá význam vymenúvať konkrétne skladby. Je to hudba určená na aktívne vnímanie, nie len na podkreslenie  k iným činnostiam. Ak máte radi folkových bardov a baví vás zvuk amerického nezávislého folku, určite si prídete na svoje.

Matej Lauko