DJANGO DJANGO – NARODENÍ POD SATURNOM

Django Django - Born Under Saturn (Because Music, 2015)

django django - born under saturnAk nemá druhý album londýnskeho kvarteta Django Django podobný účinok, ako ich bezmenný debut spred troch rokov, nemusí to byť priamo odrazom jeho kvality.

Dôležité je, že skupina tvorí, že sa vyvíja a neprešľapuje na mieste. Na úspešné prvé albumy sa mnohým skupinám nadväzuje veľmi ťažko.

Django Django sa na svojej novinke snažili zachovať to, čo bolo pre nich typické v minulosti.

Zostal zvuk „surfových“ gitár, podobne, ako charakteristický zvuk bicích nástrojov. Psychedélia je viac nahrádzaná elektronikou s náznakom príklonu  k  tanečných rytmov. Na ich hudbe je sympatické, že v nej počuť rôzne vplyvy.

Django Django

Skupina sa netají tým, že ju ovplyvnili Pink Floyd i obdobie Flower Power,  nová vlna rokov osemdesiatych, alebo aj indie pop rokov deväťdesiatych. Tieto vplyvy počuť z väčšiny piesní ich trinásť pesničkovej albumovej novinky. Čo jej však možno vytknúť, je hodinová dĺžka, ktorá asi málokoho udrží v bdelej pozornosti počas celého trvania.

Napriek tejto skutočnosti možno považovať niektoré piesne za vydarené. Patria medzi ne napríklad tie, ktoré už majú svoje videoklipy /First Light, Refelections/, alebo aj nahrávky, ako napr. Shake And Tremble, alebo Pause Repeat. Django Django nepatria medzi skupiny, ktorým by chýbal talent, alebo ktoré by neboli aktívne.

Skupina za posledné dva roky odohrala obdivuhodný počet koncertov a zúčastnila sa aj na projekte Africa Express, nad ktorým drží záštitu Damon Albarn. Django Django možno stále považovať za skupinu, ktorá súčasnej anglickej hudbe skôr vylepšuje imidž.

Róbert Gregor (foto: press Django Django)