DOMÁCEMU PROJEKTU AUTUMNIST PRIBUDOL DO DISKOGRAFIE NOVÝ ALBUM FALSE BEACON

Autumnist 2018Pravidelný štvorročný interval medzi albumami Autumnist sa narušil až pri celkovo štvrtom štúdiovom albume. Nový počin Vlada Ďurajku a spol. pod názvom False Beacon vychádza 22.marca 2018, takmer päť rokov od predchádzajúceho opusu Sound Of Unrest.

Podľa samotného Vlada Ďurajku ide o zatiaľ najsurovejšiu a najpriamočiarejšiu nahrávku Autumnist, oproti predchádzajúcim viac trip-hopom ovplyvneným albumom je tentokrát inšpirovaná viac kraut-rockom, psychedelickým space rockom (Hawkwind) a  synthpopom (Suicide, Human League, Fad Gadget).
„Album sa oproti predošlým posunul ešte viac do piesňovej formy, nebol za tým žiadny špeciálny zámer, ale veľa skladieb vzniklo zo skíc spevu nahratých do mobilného telefónu“, objasňuje Vlado výraznú zmenu pomeru spievaných skladieb voči inštrumentálkam – na albume sa nachádza tentokrát iba jedna (Hail).

Viac než polovica skladieb bola napísaná v spolupráci so spevákmi. Ešte užšia spolupráca nastala s Richardom Imrichom (Nylon Union), ktorý sa na tomto albume autorsky výrazne podieľal, navyše sa pridali ďalší zaujímaví hostia a skvelí ľudia ako Jonatán Pastirčák (Pjoni), Samo Štefanec a Jana Štefancová (Bulp), Rowanna, Gabriel Kain, Oleg Tera, alebo nový spevácky objav Nina Kohoutová. „Myslím, že sme dosiahli veľmi pestrú zostavu, ale napriek tomu, že sa na albume sa objaví až sedem spevákov (v jednom tracku dokonca traja naraz), mám pocit, že je album dosť kompaktný“, dopĺňa Vlado.

Album od začiatku nebol poňatý konceptuálne, niekde vzadu bol ale stale prítomný boj medzi dystopickým a utopickým videním sveta, s dobre skrytou malou dávkou satiry (Aldous Huxley). Jedinou konkrétnou inšpiráciou bol hyperrealistický veľko výpravný sen invázie tisícok kozmických lodí nad Súľovskými skalami (Inner Space Invaders)…

„Snažil som sa dosiahnuť zvuk, ktorý by bol súčasný, ale nie trendový, zároveň ale aby obstál v čase a nedal sa ľahko spätne určiť dátum vzniku albumu. Vždy som mal mimoriadnu slabosť pre dychové nástroje (odkedy som počul It Ain’t Necessarily So v podaní Bronski Beat), samplované a rôznymi spôsobmi zmutované dychy boli prítomné v mojej tvorbe od úplného začiatku, často v reálne nezahrateľnej podobe. Vďaka prítomnosti saxofonistu/klarinetistu v kapele som sa naučil veľa o tom, čo dychy v skutočnosti dokážu zahrať, takže ich forma na albume je o niečo reálnejšia, nedokázal som si ale občas odpustiť niekoľko až škodoradostných zásahov a posunov do abstraktna“, s úsmevom komentuje zvuk albumu Vlado Ďurajka.

Single Feather a Evening Falls On Mars vyšli oficiálne ešte pred albumom na kompilácii slovenských kapiel a projektov Ostrov hudby resp. Ostrov hudby 2, okrem nich bol ešte vydaná skladba Inner Space Invaders, ku ktorej natočil pútavé video britský fotograf Carl Fox.

Nahrávka False Beacon vznikla vo Vladovom vlastnom štúdiu a v štúdiu Men-at-sound v Trenčíne, o mastering albumu sa postaral Tom Karásek v štúdiu Gargle&Expel v Dubline. Dizajn albumu je (tradične) dielom samotného Vlada Ďurajku.

Album False Beacon vyšiel 22. marca 2018 na Deadred / Starcastic ako 12” vinyl LP v dvoch verziách, na CD a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok Autumnist a oboch vydavateľstiev a zároveň v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. Špeciálna limitovaná edícia LP obsahuje strieborný vinyl s pribaleným gramofónovým slipmatom s logom False Beacon.

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia (http://www.fpu.sk).

Nový album podporí koncertná zostava Autumnist fanúšikom naživo aj na krátkom turné False Beacon Tour, na niektorých koncertoch sa so svojím novým programom pripojí špeciálny hosť Stroon a 10. apríla vo Fuge predstavia naraz svoje nové albumy bratislavskému publiku. V piatok 13. apríla Autumnist album oficiálne uvedú do života na release party aj v domácom Klube Lúč v Trenčíne.

Autumnist LiveFalse Beacon Tour (jar 2018)

04/04 Brno, Music Lab (+ Stroon)
10/04 Fuga, Bratislava (+ Stroon)
13/04 Klub Lúč, Trenčín (+ Stroon)
14/04 Diera do sveta, Liptovský Mikuláš (+ Stroon)
27/04 Christiania, Prešov
03/05 Café v lese, Praha
04/05 Tonne, Dresden
05/05 Kino Hraničář, Ústí n/Labem

Autumnist (bio)
Hypnotická zmes súčasnej elektroniky s nadžánrovými presahmi ako manifestom. V širokospektrálnom mixe kombinuje ambient s hip-hopom či breakbeatom, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s mimozemským folklórom. Autumnist je projekt Vlada Ďurajku a pôvodne pod názvom Abuse vydal niekoľko EPs ako Silt, 4th Floor Sinking (2001) či Sleepfields (2002). Kritikou i poslucháčmi dobre prijatý debutový album The Great Outdoors (2005) bol nasledovaný množstvom koncertov. Eponymný album The Autumnist (2009) bol ocenený ako Album roka 2009 podľa kritikov v rámci Radio_Head Awards. Na Sound Of Unrest (2013) je badať trend mierneho vzďaľovania sa od elektroniky v ústrety organickejšiemu zvuku.

Autumnist naživo je pôsobivá päťčlenná kapela, elektroniku dopĺňa živá rytmická sekcia s basou a bicími, gitarista a alternujúci saxofón s klarinetom spolu s podporou synchronizovanej videoprojekcie. Kapela sa objavila na viacerých zahraničných festivaloch a kluboch a predskakovala naživo známe projekty ako Recoil, Laika, Cinematic Orchestra či Mouse on Mars.

Martin Turzík (foto: Milo Fabian, Marcel Huljak)