DONA ONETE A JEJ CESTA OD UČITEĽKY ZEMEPISU K HUDBE

Dona OneteDona Onete – Banzeiro (Mais Um Discos 2017)

Speváčka a skladateľka z povodia Amazonky v severnej Brazílii celý život pracovala ako učiteľka a odborová aktivistka, až kým nenahrala svoj debutový album. Prvý album nazvaný Feitiço Caboclo jej vyšiel v roku 2012. V tom roku dosiahla Dona Onete úctyhodný vek 73 rokov. V súčasnosti sa o nej hovorí ako o najväčšej speváčke z pobrežia Amazonky. Hudobne je ovplyvnená tancom Carimbó, ktorý tvorí aj základ pre Lambadu. Popri tanci Bolero je to typický Dona Onetetanec domorodého, afro-brazílskeho ľudu z regiónu.

Tento rok oslávi Dona Onete 79 rokov. Stále má silný, emocionálny hlas a a sama si píše texty svojich piesní. Zaoberá sa v nich najmä témami bežných ľudí. Napríklad chuťou bozkávania, vôňou rýb na rybárskom trhu, secondhandom plnom šťastných spomienok, alebo predkladá silnú výzvu, aby sme boli tým, kým skutočne chceme byť. Jej hudba je podporená oduševnenou sprievodnou skupinou, v ktorej okrem rytmických nástrojov dominuje zvuk gitary a saxofónu.

Úspech prvého albumu podnietilo Donu Onete nahrať jeho pokračovanie. Druhý album vyšiel pod názvom Banzeiro už v celosvetovej distribúcii 12.5. tohto roku. Donu Onette si obľúbilo publikum v Spojených štátoch, vo Francúzsku, v Portugalsku, v Nemecku i v Anglicku. Jej nové piesne môžete zachytiť aj v našom vysielaní. Najčastejšie sa vo vysielaní objavujú skladby No Meio do Pitiu, Proposta Indecente alebo Coracao Brecho.

Róbert Gregor (foto: archív)